Граждански комитет поиска свикване на референдум дали да се настаняват бежанци в столицата. Организаторите на инициативата се мотивират с желанието да се гарантира сигурността в града.
Писмото с искане за референдум е подписано от граждански комитет „За София". Информацията за сдружението е оскъдна - през септември са искали бившият жп завод в столицата да стане музей.
Председателят на комитета казва, че в него участват десетина души без политически зависимости. „Тук говорим за престъпност и за сигурност и не желаем да се използва от политически партии и по-точно от „Атака” и ВМРО. „Нашето искане се породи от двата случая за по-малко от седмица в София, при които буквално бяха намушкани български граждани от бежанци”, коментира председателят на гражданския комитет Жеко Димитров.
Трябва да се отбележи, че единственото подобно нападение през изминалата седмица беше това на алжиреца Салахедин бин Аладин над 20-годишната Виктория Христова. Още в деня след нападението стана ясно, че той няма статут на бежанец.
Гражданският комитет „За София" няма да инициира подписка. Нямали капацитет за събиране на необходимите над 120 000 подписа. Настояват инициативата да поемат кметът или Общинският съвет.
Изчисленията показват, че подобно допитване ще струва над 1,5 млн. лв. „Не е необходимо да се прави такава сложна организация, да се харчат толкова много пари, да се въвличат толкова много хора за вземането на решение по въпрос, който може да се реши по друг начин”, коментира зам.-председателят на Столичния общински съвет Вили Лилков.
Все пак комисиите в местния парламент ще разгледат искането. Решението, според общински съветници, е по-строгият контрол още на границата, за да се разграничава ясно кой бяга от войната и кой е нелегален имигрант.
„Ние имаме и съответните ангажименти, които сме поели като държава-член на ЕС и за местната власт най-важното е да осигурим сигурността на града”, обясни Малина Едрева, председател на групата на ГЕРБ в СОС.
Според юристи провеждането на подобен референдум е опасно - политиката за бежанците е в ръцете на държавната, а не на местната власт.