Протестен митинг срещу евентуалното закриване на полицейската школа в Казанлък и превръщането й в център за настаняване на бежанци, за което няма решение на централните власти, ще се състои днес в 17:00 часа на площад „Севтополис" в града. Очаква се да се съберат около 1000 души.
Протестите в Казанлък продължават вече пети ден, като вчера прохода Шипка отново беше блокиран от недоволни хора, които продължават да събират подписи с искане за местен референдум по въпроса. По обяд в града предстои извънредно заседание на Общинския съвет. Единствената точка в дневния ред е свързана именно с въпроса за закриването на полицейската школа и обособяването на лагер за бежанци.
„Очакваме много хора гражданска позиция и да зададат въпроси на вътрешния министър Цветлин Йовчев. Ще се закрива ли полицейската школи и ако да – защо, като е най-евтината. Защо има намерения да се открива бежански лагер?” попита кметът на Казанлък Галина Стоянова в ефира на bTV.
Иван Иванов от инициативния комитет срещу закриването на МВР-школата и превръщането й в бежански лагер, обяви, че гражданите са готови да направят всичко възможно това да не се случи. „Настроението е взривоопасно”, предупреди той.
В студиото на „Тази сутрин” Цветлин Йовчев подчерта, че двата въпроса не могат да бъдат разглеждани заедно. По думите му, решението за бъдещето на академията зависи от ограничените финанси, заради които се налага преструктуриране на школата.
„Не мисля, че това може да е тема, която да се дискутира от местната власт. Управлението на академията не е нито от компетентността на местната администрация, нито финансирането. Ако се даваше от общината, нормално е да направят реферндум. Когато е от централния бюджет, имам отговорност към всички граждани”, коментира Йовчев.
Той отново подчерта, че няма взето решение за настаняване на бежанци в Казанлък, но посочи, че се обсъждат много варианти. „Ако по този начин подходим към разрешаване на проблемите с бежанската криза, как виждате да се случи това решение на национално ниво”, попита от своя страна силовият вицепремиер.
Междувременно, вчера на извънредно заседание правителството реши да бъде силно затегнат режимът по границите, включително и с връщане на бежанци. Възможно е до края на годината броят на имигрантите да достигне 11 000.
На този фон - в момента в Турция има 600 000 бежанци от Сирия - това съобщи вчера турският вицепремиер Бешир Аталай. 200 000 от тях живеят в лагери, а 400 000 - в градовете. „Ако в тяхната страна им е трудно да живеят, то вратите на Турция всякога са отворени. Това е международно право", изтъкна Аталай.