Пъстърви ще следят за качеството на питейната вода в София. Концесионерът „Софийска вода” представи чисто новия си контролен център в пречиствателната станция в Бистрица, който рибите обитават.
Хранят ги с черен дроб, веднъж годишно ще минават профилактични прегледи. През въпросната станция минава водата за половин София. Ако пъстървите обърнат коремите, значи положението е тревожно.
„Това е суровата вода, която получаваме от 25 метра под повърхността на язовир Искър. Такава се доставя в София. В такава вода могат да живеят най-капризните риби - тези балкански пъстърви. Засега живеят и се чувстват”, обясни Станислав Станев.
На екраните в контролния център, изграден за 330 000 лева, 120 обекта на 15 секунди подават информация за нивото на водата, налягането, прекъснато снабдяване. Не се разчита единствено на пъстървите - на горния етаж се намира и топсекретната лаборатория, която следи за качеството на водата.
Между 20 и 30 проби на питейната вода в София всеки ден се изследват в лаборатории като тази. Питейната вода се изследва и от независима лаборатория на държавната здравна инспекция.
Предстои ултравиолетовата дезинфекция на водата да замени хлорирането. Хлорът е синьо- зелен газ и погрешно се смята, че водата от чешмите побелява от обработката с хлор. Тя побелява от балончетата въздух, които се образуват при по-голямо налягане.