Кризата с липса на специалисти в здравеопазването все повече се задълбочава. Най-остро недостигът на лекари се усеща в Айтоския балкан и Странджа. Причината е, че условията там са най-тежки. На един общопрактикуващ медик се пада грижата за хората в десетина села.
Затова кметове и кметски наместници са се нагърбили и със здравни грижи.
В община Айтос има 16 села, някои от тях са посещавани от лекар веднъж седмично или веднъж месечно. Медицинската служба в село Съдиево е празна. Само апаратът за кръвно налягане и кушетката напомнят за лекарски кабинет. Според графика на вратата само един час и само в сряда трябва да работи лекар и 4 часа в седмицата - медицинска сестра.
От Съюза на общопрактикуващите лекари в Бургас обясняват, че трудно се намират кандидати за работа в селата. Освен ниското заплащане, животът за младо семейство в тези райони е непривлекателен. Затова дават своя рецепта за изход от ситуацията - държавата да дотира тези практики. Местните кметове също имат предложение:
"За мен най-доброто решение е връщането на средния медицински персонал - така наречените фелдшери, които обслужваха преди населението”, казва кметът на Айтос Васил Едрев.
Дори предложението да се приеме, за кметовете ще остане още един нетипичен и тежък ангажимент. В нито едно село в района няма аптека. Затова кметовете често се превръщат в куриери на лекарства.