Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова пое лично координацията по разчистване на огромното свлачище по пътя Асеновград- Смолян в района на село Югово.
Павлова е на мястото на инцидента и ръководи екипите, които работят още от тази нощ. Министърът отбеляза, че главният път ще остане затворен за движение минимум 48 часа.
„48 часа ще са нужни да се обезопаси свлачището и да започне реална работа по почистването. Ще трябва да минат минимум два дни работа, за да се отвори пътят за нормално движение”, заяви Павлова пред журналистите. По думите ѝ акцията по почистването е изключително рискова за екипите, тъй като има опасност от ново свличане на скална маса.
„Казусът е много сложен и специфичен”, подчерта министърът. От време на време обаче се пропускат хора, които да минават по пътя пеша.
„Свлачището е огромно и много опасно, има вероятност да се свлекат огромни скални отломки, което прави пускането на движението неблагоразумно“, заяви тя, цитирана и от пресцентъра на министерството. Обходните маршрути за движение по направление Смолян-Пловдив са Смолян - Кричим - Девин или Смолян - Кърджали – Пловдив.
„Създадена е нужната организация, като полицията спира движението по опасния път и пренасочва пътуващите по безопасните обходни трасета“, обясни Павлова.
Министърът на регионалното развитие отбеляза, че ситуацията с това свлачище е много сериозна. То се е активирало през нощта, като са паднали над 4000 тона скали. Тя добави, че в помощ ще бъде включена специализирана техника, която работи на АМ „Марица“. Ще бъде предоставена и специална фадрома с чук, която да разбива скалите и да се извозват.
Министърът уточни, че е сформиран екип от професионалисти и алпинисти, които със специални хидравлични възглавници и крикове утре ще се качат и под сериозен контрол, ще започнат обрушаване на скалните парчета. Шефът на АПИ инж. Лазар Лазаров също пътува на място, за да координира и ръководи акцията.
Министър Лиляна Павлова поясни, че тепърва ще се работи за обезопасяване на големите свлачища в Родопите, застрашаващи пътуващите по главните направления. „Вече имаме готови проекти за трайно решаване на проблема. Там където е най-опасно ще изградим полутунели, а на други места ще поставим специални, движещи се мрежи, за са решим проблемите“, обясни Павлова.
Въпреки че районът е на около 70 км от Смолян в околните села хората все още нямат мобилна връзка заради проблемите, причинени от снежното бедствие.