Проблемът с питейната вода в Кърджалийско се задълбочава. В 35 села водата не е годна за пиене заради наводненията.
От седмица Анелия Калайджиева харчи минералната вода като битова, защото от чешмите тече кална вода. От началото на кризата домакинята не смее да пусне пералня, защото се съмнява че прането ще е по- мръсно от преди. В кърджалийския кв. Гледка, където живеят около 5000 души, дори къпането е рисковано.
За да не плъзнат зарази, още при първото замътняване на водата, здравната инспекция забрани използването и за пиене, и готвене.
„При норма 0 се откриват от 3 до 5 форми на ешерихия коли и коли подобни. Те са доста голяма група тези микроорганизми,а пък след като са над нормата, са предпоставка за стомашно-чревни заболявания сред населението”, обясни д-р Светла Николова, директор на РЗИ-Кърджали.
Въпреки новата опасност 80-годишната баба Цонка продължава да пие вода от чешмата, защото не може да си позволи да си купува минерална. Едва ли тя е единствената, която не спазва забраната, но засега епидемичната обстановка в региона е спокойна. Кризата с питейната вода обаче може и да се задълбочи, защото пречиствателната станция почти всеки ден аварира.
Допълнителен риск са тоновете боклуци и дървета, с които язовирът, от който идва питейната вода, буквално е задръстен. Почистването на водоема започна, но техниката е дефицит.
„В момента само една лодка успяхме да намерим, която отговаря на изискванията да изтегля тези дървета, които са в чашката на язовира. Ще търсим още поне две лодки, за да приключим до 10-15 дни, иначе операцията ще продължи над месец”, заяви областният управител на Кърджали Бисер Николов.
Търпението на хората от Кърджалийско обаче свърши. На седмия ден от началото на кризата те вече търсят компенсации, които според областния управител няма да получат.