Младежи използваха първите слънчеви почивни дни по морето, за да чистят плажове. За пета година и България се включва в световната инициатива срещу замърсяването на водните басейни и бреговете.
Тази година кампанията цели да насочи внимание върху начина, по който консумираме като общество, защото всеки продукт накрая се превръща в отпадък.
Почистването започна с плажа Алепу край едноименната защитена местност до Созопол. Ще продължи и утре на Липите край Синеморец и Шкорпиловци край Варна. А може и сами да изберете свое любимо място край морето, което да почистите.
Ръкави преди сезона запретнаха момичета и момчета и от тук, и от чужбина.
„Бутилки, спринцовки, опаковки от шампоан, намирам много неща, които не трябва да са тук! За съжаление, плажовете са много мръсни”, казва Лаура Пато от Испания.
„Нашата идея е не цял живот да прекараме, чистейки боклуците на хората, а се опитваме да им кажем, че това не работи за никой. И че природата рано или късно ще ни го върне, а тя вече започна да ни го връща”, добавя и Полина Илиева.
Събраните от пясъка капачки ще отидат за рециклиране срещу електроуреди за домове за деца. А специално приложение ще отчете дали плажовете се поддържат чисти.
„Аз съм изчислил, че за някакъв периметър от 3-4 метра съм намерил три торбички за пазаруване, 1 бутилка половин литър, 1 консерва”, казва организаторът на почистването Димитър Атанасов.
Що се отнася до охраняемите плажове – оказва се, че никой от стопаните не мисли още за сезона.
В Созопол не бързат да почистят плажа и да сложат спасители преди началото на май. В Черноморец пък чакат дигата за новото пристанище да натрупа пясък и да направи ивицата по-широка. Едва тогава ще мислят колко чадъри да сложат.
В Слънчев бряг са готови да съборят дигите и по-рано, но туристи в хотелите щяло да има едва в средата на май. На север, във Варна традицията ще бъде спазена и плажовете ще са готови месец след Великден. Тогава ще умуват за цената на чадъри и шезлонги и в съседните курорти.
И една идея срещу високите такси, които карат концесионерите да пестят от персонал преди пика на лятото и да вдигат цените в разгара му.
„Да бъдат разделени плажовете на повече участъци. Самите стопани на отделните участъци ще се конкурират по между си като цени на услугите”, предлага областният управител на Бургас Вълчо Чолаков.
Риск и тук има – един стопанин да получи всички съседни участъци.