Авиомоделист организира във Варна благотворителна изложба на… хартиени самолети.

Колекцията от близо 200 модела е дело на украинеца с български произход Игор Шатохин. Тя представя историята на бойната авиация от зараждането ѝ до наши дни, като включва редки екземпляри, използвани в двете световни войни.

Изработването на моделите отнема на автора им 33 години трудоемка работа с лепило и хартия, за да пресъздаде бойните летателни машини до най-малкия детайл. "В света на моделизма хартията се счита като висш пилотаж. Виждате ли конструкцията? Всичко го режеш, лепиш, много е трудно. Хартията не позволява грешки", казва авторът Игор Шатохин.

Снимка: bTV

Художникът е вписан 6 пъти в Книгата за рекорди на Украйна и е получил редица отличия за принос към отечеството. Той разказва, че моделите от цял свят са правени със старание и любов, а не с цел признание от някого: "Всички са ми любими, всички са ми като деца. С душа съм ги правил. Събирал съм информация от целия свят".

Един от любопитните макети е тежък бомбардировач от 1913 г. Така нареченият „Иля Муромец” е първият многомоторен сомолет, снабден със стрелково въоръжение, а хартиеното му копие е едно от най-точните в света.

Снимка: bTV

В колекцията може да се види и немския изтребител „Месершмит”, на който лети загиналият при таранен удар срещу американски бомбардировач български летец Димитър Списаревски. Самолетите от този модел летят за първи път през 1935 г. и на тях са летели всички немски асове по време на Втората световна война.

Изложбата „История на световната бойна авиация за 100 години” и ще остане във Варна до 17 август. Тя е под егидата на Асоциацията на българите в чужбина.

Събраните дарения ще служат за построяване на мемориал на хан Кубрат в село Малае Перешепина, Полтавска област.