Отново напрежение в Гърмен. Този път заради протест на ромите от квартал "Кремиковци", който премина в гражданско неподчинение. Въпреки забраната на кмета, те проведоха шествие и поискаха сградите им да бъдат узаконени.

В момента обстановката в ромския квартал е спокойна. Ромите бяха блокирали пътя на разклона за село Гърмен и село Ковачевица в продължение на час с искания къщите им да бъдат узаконени и оставка на кмета на Гърмен Минка Капитанова. 

Те призоваха жители на Гърмен да се присъединят към протеста им, но това така и не се случи. “Абсурдно е да се присъединим,защото ние 4 месеца протестирахме за закона, докато те искат да им се узаконят къщите по някакъв начин, аз не виждам по какъв начин незаконното да стане законно", каза Иван Байрактаров, организатор на протестите на жители в Гърмен. На среща с протестиращите не дойде и кмета на града.

Протестът започна по-рано през деня, когато ромите се събраха пред евангелистката църква в махалата. Планът им бе за шествие до площада в общинския център. На изхода на махалата обаче жандармеристи с щитове преградиха пътя им. Кметът на Гърмен Минка Капитанова обаче не даде разрешение за протеста. Въпреки това жителите на квартал "Кремиковци" сутринта обявиха, че са твърдо решени да го осъществят.

Един от организаторите, Вальо Асенов, посочи пред bTV, че искането им е да си узаконят къщите, като той се позова на текст от Закона за устройство на територията. „Не протестираме срещу гърменлиите, протестираме да не ни паднат къщите”, подчерта мъжът.

Той допълни, че ако кметът не вземе решение, което удовлетворява хората от махалата, те ще поискат оставката й.

Друг организатор, Юлиан Герасимов, изрази мнение, че Минка Капитанова се опитва да ги сплаши – разрешила им е протест само в махалата и ги е заплашила с глоби, ако тръгнат към центъра. По думите му тя се е опитала да ги вкара в „политически игри” като заявила, че молбата за протестното им шествие е написана от бившия градоначалник Ахмед Башев.

Той призова и българите от Гърмен да ги подкрепят, защото и едните, и другите искат да се спази законът и да бъдат проверени всички строежи в общината, за които има подозрения, че са в нарушение.

"Готови сме на неподчинение и в края на месеца сме на жълтите павета", обяви Герасимов. По думите му тогава в София ще се съберат роми от цялата страна, като освен това добре дошли са и всички българи, които са се почувствали ощетени.

В края на юни бяха съборени 4 незаконни къщи в квартала, а в понеделник и вторник - още 6. Така около 50 души останаха без покрив. Част от останалите без дом спят в бусове, а други - в колиби.

Според информация на ромите на 17 септември предстои събарянето на още 17 незаконни постройки в ромската махала. Те заплашиха, че този път няма да пуснат багерите в махалата. Предвидени за събаряне са общо 114 постройки.

  • Година по-късно, Гърмен отново се вдигна на бунт
  • Павлова не се чувства виновна за съборените ромски къщи
  • Булдозер бута незаконни къщи в Гърмен (СНИМКИ)
  • Днес в Гърмен отново ще събарят ромски къщи
  • Георги Костов: Кметът на Гърмен не може да има лична охрана
  • Кметът на Гърмен иска лична охрана, след като изпочупиха прозорци на общината
  • Само две незаконни къщи в Гърмен получиха отсрочка
  • Кметът призова жителите на Гърмен да дадат безвъзмездно подслон на ромите
  • ДНСК: До края на месеца в Гърмен отново ще падат къщи
  • Политически сюжет около гърменските роми