Нарушения в едни от най-евтините места за почивка на морето - бунгалата. Голяма част от базите се оказват нелегални, а условията в тях - под санитарния минимум.

Само в местността Косата край Поморие има над 15 станции с бунгала. За сравнение - регистрираните бази по цялото Южно Черноморие, които имат разрешение да работят от здравните власти и съответно да настаняват туристи, са едва 37.

Повечето изрядни са в Китен, Приморско и Ахтопол.

Голяма част от базите са от 50-те и 60-те години на миналия век, но на места се правят редовно преустройства и условията са прилични. Все пак и нощувките са от най-ниската ценова категория - като на квартира или на мотел - от 8 до 15 лева на човек.

Има и такива бази обаче, които спешно трябва да бъдат затворени. Но и контролните органи трудно разбират за тях, след като няма жалби.

Не е толкова зле

Наш екип отиде на проверка със здравните власти, за да покаже за какво да внимаваме, когато избираме варианта "соц-ваканция" на море.

В почивна база в Поморие ни изпраща сигнал на зрители – оплакват се от лоша хигиена, провиснали жици и бойлер, от който удря ток. На място проверяващите от здравната инспекция не откриват подобни нарушения. Според наемателя на бунгалата, всичко е проверено от оторизирана фирма.

„Бунгалата се поддържат добре... Нямаме забележки към самите хигиенни изисквания. Единственото е, че не са ни уведомили за извършваната дейност и за това се налага санкция", коментира Мариела Иванова от РЗИ-Бургас.

Често срещана практика е обектът да получи категоризация от общината, без да има разрешение да работи от здравните власти, което означава, че хигиената е под въпрос.

Точно толкова зле е

Само няколко метра по-надолу - в базата на община Велинград, гледката успява да ужаси и привикналите здравни инспекторки: „Олеле, майко, ужас! Тук не са чували за препарати! О, ужас! ... На пръв поглед е ужасно!"

Табели предупреждават, че плажът не се охранява, времето за пране е три часа рано сутрин, а паяжините са грижа на всеки летовник. Но няма как да подготвят за условията вътре.

От РЗИ-Бургас са категорични: „Това е обект за затваряне, защото състоянието е окаяно... Базата е много зле и не трябва да функционира въобще!"

Нощувката тук е само с 20 стотинки по-евтина от поддържаните бази. Управителят успява да избегне проверката, а докато го открият, за да му връчат акт, ще мине и това лято.

Как да се предпазим от морски кошмар?

Най-честа причина за лошите условия в бившите ведомствени станции е спор за земята.

На сайта на здравната инспекция има регистър с всички бази, които са проверени. Проблемът е, че човек трудно може да се ориентира къде е безопасно да почива, защото на едно място са регистрирани хотели, фризьорски салони, газстанции и магазини за дрехи втора употреба.

А изискванията какво задължително трябва да има дори и в най-евтините места за настаняване, за което следи Комисията за защита на потребителите, са по Наредба, писана преди повече от половин век.

Затова най-сигурна гаранция си остава устната реклама.