Протест срещу принудителната евакуация организираха в понеделник във варненския квартал „Аспарухово”. Хората недоволстват от липсата на разяснения защо се налага да напуснат домовете си, при това повече от две седмици след наводнението.
По-малко от 30 души се събраха сутринта, за да протестират срещу ненужната според тях евакуация. Повечето хора живеят на улица, която е извън засегнатите от пороя на 19 юни райони. Повечето сгради са солидни, масивни и не са увредени. Органите на реда накарали живеещите там да вземат най-нужните си вещи и в рамките на два часа да напуснат - това всъщност отприщи недоволството.
Цанко Стефанов разведе екип на bTV из къщата си, за да увери, че не е пострадала от потопа. Твърди, че властите предизвикват бедствие ненужно. „Обадиха ми се по телефона, че има полиция и пожарна, хора от ВиК и Енерго, без да представят някакъв документ, влизат, отварят и ни изхвърлиха като мръсни котета. Без обяснение”, оплака се варненецът.
Съседите на Цанко, които също са били изведени от къщите си, сутринта излязоха на протест. Казват, че имотите им нямат конструктивни нарушения, нито са застрашени от свлачище. „Ние се прибрахме от работа и нямаме ток, нямаме вода, всичко е запечатано, няма къде да влезеш с малко дете, седим на улицата”, разказа Теодора Асенова.
„Това нещо не може да продължава така - не може да изнасят баба, която е от 7 години инвалид, с одеяло, без никакво предупреждение, без близките й дори да знаят”, възмути се Йорданка Калчева. „Обясниха ни, че е бедствено положение, трябва да напуснем къщата, че можем да се оплачем само на папата, ма той далече”, допълни Стоян Стоянов.
Общината евакуира над 1000 души в „Аспарухово”. Малка част от тях живеят в рискови къщи. По-голямата част опразнени сгради са в зони, където се правят геоложки проучвания дали районът е опасен и подлежи ли са укрепване.
„Евакуирани са хората, за да може тези зони да се обследват от специалистите, да си дадат мнението и в зависимост от мнението и предписанията, които дадат, ако няма опасност за живота и здравето на хората, те ще бъдат върнати обратно”, обясни кметът на район „Аспарухово” Йордан Николов. Досега са разрушени около 70 опасни жилищни сгради.
В понеделник от Регионалната дирекция по горите показаха пред медиите какво са предприели за разчистване на деретата, които са в компетенциите на горските стопанства.
Разчистването на деретата, за които отговаря държавата, е започнало едва миналата сряда - близо две седмици след потопа. „Просто не бяха достъпни, както виждате и в момента, техниката закъсва, защото почвата не може да издържи тежестта на машините”, коментира зам.-директорът на Североизточното държавно предприятие Александър Пенков.
Няколко пъти кметът на Варна призовава горските да прочистят пътя на водата. „Продължават деретата да са запълнени с огромни паднали дървета, кални свлечени маси, това са естествени препятствия, естествени бентове по пътя на водата и, не дай Боже да завали, тази трагедия, която се получи, не ми се мисли какви измерения може да има”, заяви кметът на Варна Иван Портних.
От Североизточното държавно предприятие са убедени, че приливната вълна не е предизвикана нито от незаконна сеч, нито от непочистени дерета. „Горският фонд се обхожда ежедневно от горските стражари, които отговарят за района и от техните началници. Не са докладвали за проблеми в проходимостта на деретата, това означава, че деретата са били чисти”, заяви Александър Пенков.
За 3 години са съставени актове за незаконно изсичане на над 500 кубика. Десет души са осъдени, на пробация. „Нарушенията сигурно са повече, но не може всяко нарушение да бъде установено с акт”, заяви зам.-директорът на Регионалната дирекция по горите Иван Стоянов.
Чистенето на държавните дерета ще продължи около 20 дни и ще струва близо 30 000 лв. Очаква се след това те да бъдат проходими за водата.