Прокуратурата разследва случай на изразходвани средства, заделени за изграждане на палатков лагер за настаняване на бежанци. Това каза на пресконференция министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев, уверявайки, че на 85% са изпълнени мерките от плана за управление на бежанската криза у нас.
През цялата минала година е отчетено 2,5 пъти нарастване на нелегалните мигранти, пресекли незаконно българската граница. Степента на подготвеност на местата за настаняване на бежанци и административният капацитет на Агенцията за бежанците показват неподготвеност, недостатъчни места. Имало е оценка, че трябва да се открият нови 800 места, но това така и не се е случило, посочи Йовчев.
По думите му, за изграждане на палатков лагер били са заделени 200 000 лева – парите ги няма, но не е ясно за какво са били похарчени. „Заварихме в Харманли буренясала поляна, без ток, вода и канализация. Това е отразено в документи и е образувано досъдебно производство”, допълни шефът на МВР.
Той информира още, че с цел прозрачност по изразходването на средствата за бежанците е създадена работа група, която изследва всички обществени поръчки и механизмите на харчене на тези пари.
„Много от лицата, получили статут на бежанец, по закон трябва да напуснат местата за настаняване. Те нямат тази възможност, защото не могат да се издържат и остават в местата за настаняване. Държавата продължава да се грижи за тях и да ги храни”, каза още Йовчев, допълвайки, че трябва в бързи срокове да се изготви стратегия за интеграция на бежанците.
Въпреки всички сигнали, че навлизаме в бежанска криза, България не е успяла да комуникира добре с европейските институции и за страната ни са заделени 0,22% от предвидената сума в ЕС. За сравнение, Италия и Гърция получават по 11,35%.