Нови разкрития на прокуратурата по разследването срещу криптобанката „Нексо“. На четирима души са повдигнати обвинения, двама се издирват. Казусът предизвика и политическо напрежение.
По обвинения в пране на пари, данъчни престъпления, компютърни злоупотреби и банкова дейност без лиценз двама вече са в ареста и могат да излязат срещу гаранция от 1 милион лева. Двама, в това число и ръководителят на групата, се издирват. Интересно е, че не е ясно дали са в България, или са я напуснали нелегално.
За луксозен живот, скъпи предмети и картини, до финансови сделки със компании от Русия и Иран, попадащи под санкциите на Запада и ООН заговори прокуратурата, както и за лица от палестинската терористична организация.
Има свидетелски показания за среща в кабинета на скорошен министър на финансите и опит системата БОРИКА да заработи и с виртуална валута.
Със съдебно разрешение са претърсени 17 обекта, разпитани са над 20 свидетели, част от които ще влязат в графата "защитени". Иззети са компютри, пари и криптоактиви.
„Може би ще установим стойността им, но може и да не успеем. Те са блокирани“, обясни заместник-главният прокурор Борислав Сарафов.
Организаторът на схемата и още един от обвинените се издирват, не е ясно дали все още са в България. "Двигателят" на дейността на криптобанката е българска фирма.
„Българското дружество ръководи цялата дейност на т.нар. група компании „Нексо“, заяви ръководителят на отдел „Киберпрестъпления“ в Националната следствена служба Светослав Василев
Разследващите показаха и публичните данни от швейцарския търговски регистър на дружеството-майка, в чийто борд на директорите са бившият депутат Антони Тренчев и съдружникът му в основаването на „Нексо“ Коста Кънчев. Дали те са сред обвиняемите, прокуратурата не разкри.
„В един от домовете бяха намерени и иззети 35 картини на Пабло Пикасо, Салвадор Дали и Анри Матис. Те (б.р. обвиняемите) разполагат с изключително скъпи имоти в Дубай, Бахамите, Карибските острови, притежават яхти“, разкри обаче говорителят на главния прокурор Сийка Милева.
Размяна на обвинения между политици
Казусът "Нексо" предизвика и размяна на обвинения между политиците. От ГЕРБ обявиха, че ще направят своя проверка за това каква е връзката между основателите на криптобанката и „Продължаваме промяната“.
„В единия случай депутатът Ракшиев е представител на „Нексо“ за Пловдив, в другият Настимир Ананаиев е съдружник с един от съсобствениците на „Нексо“, заяви Тома Биков от ГЕРБ.
Депутатът от „Продължаваме промяната“ Настимир Ананиев е бил в една парламентарна група с основателя на „Нексо“ Антони Тренчев в 43-ия парламент.
„В момента нито съм в съдружие с Антони Тренчев, нито съм в орган в каквито и да е дружества“, заяви Настимир Ананиев.
Той обясни, че с основателя на криптобанката са били са в съдружие преди години. Проверка в търговския регистър показва, че става въпрос за общ бизнес за пътнически, товарни и транспортни услуги.
Малко след 43-ия парламент те влизат във фирма „Форекс“, от която Тренчев излиза в началото на 2021 година, а Ананиев в края ѝ. Бившият депутат от „Продължаваме промянта" Александър Ракшиев обясни през социалните мрежи, че е „работил за „Нексо“, като работата му е била свързана с изграждане на екип от търговци, обучение и подбор на кадри.“
„В същото време тези, които атакуват ПП, не коментират работата на прокуратурата по случаи като 8-те джуджета, къщата в Барселона, кражбите по магистрала "Хемус", схемите в Агенцията по храните или кражбите в енергетиката“, заяви Александър Ракшиев.
От прокуратурата казаха още, че са разпитани свидетели, които разказват за среща в Министерство на финансите с дружества, които се занимават с криптовалута.
„Целта е било да се обсъди как системата за разплащане БОРИКА може да разплаща с криптовалута и как тя бъде обменена в пари“, обясни Сийка Милева.
„Тази среща по наши доказателства и данни се е случила преди половин година“, добави Борислав Сарафов.
От „Продължаваме промяната“ отговориха: „В нормалните държава прокуратурата говори пред съда, а в България – пред медиите“, заяви съпредседателят на ПП Асен Иванов.
Главният прокурор Иван Гешев дойде на брифинга, за да благодари на разследващите: „Благодаря им, защото този случай е уникален не на фона на България, а в световен мащаб. Това е пример за междуинституционално сътрудничество, както и такова с нашите европейски и евроатлантически партньори.“
На пресконференцията присъстваха от Британската агенция за борба с престъпността.
Позицията на „Нексо“
В позиция до bTV от “Нексо” завиха, че действията на прокуратурата са политически мотивирани и отхвърлят всички обвинения.
“Платформата на “Нексо“ не е използвана за изпиране на пари и финансиране на незаконни действия, включително тероризъм, както и за заобикаляне на санкции, не са извършвани финансови и данъчни престъпления и това ще бъде доказано по законоустановения ред пред българските съдилища“, казаха оттам.
След появата и на публикации, че са дарявали пари на „Демократична България“ от компанията заявяват: "Когато, водени от будна гражданска съвест и активна позиция, членове на екипа на „Нексо“ са дарявали парични средства на политически партии, това е било по прозрачен начин и в съответствие със закона за политическите партии."
От „Демократична България“ също излязоха с позиция. Според нея "всички дарения са в публичния регистър на Сметната палата и са описани по законовия ред".