Метеоролозите често стават част от екипа на разследващите полицаи. С тяхна помощ всяка теза, свързана най-често със събитие на пътя, се потвърждава или отхвърля.
Всичко започва с четене на дневници, търсене в архиви, данни от станции.
В НИМХ нямат представа за кое събитие разследващите имат нужда от помощта им. Получават само входящ номер на досъдебно производство или дело.
„Дори е малко предизвикателство, когато дойде писмото, да търсим има ли наистина опасно явление при положение, че всичко изглежда нормално”, споделя метеорологът Правда Димитрова.
В спомените на Сашка Стоянова – географ, остават отвличанията, пикът на които у нас беше преди десетина години и усещането, че може би е дала насока.
„По исканията навързах, че се иска да се види може би, дали това е бил пътя, по който са минали похитителите. Ако е валял дъжд, може да има оставени следи, ако е духал вятър - шумът, ако при разговорите се чува шум на дървета, ако се чуват пътни превозни средства, значи път има близко”, обяснява Сашка Стоянова.
Понякога, за да наредят пъзела на едно престъпление, отговорите, които търсят криминалистите , се съдържат именно в архива на метеоролозите. Данните запазени при тях обхващат над век.