Под тежък „кофеинов стрес”, подсилен от „доматено парти”, започна работният ден на депутатите в четвъртък заради 14-тия ден от протестите срещу управляващите. От рано сутринта сградата на законодателния орган бе обвита в мощна „полицейска прегръдка”. Драстичните мерки за сигурност и разширената охранявана зона са в отговор на вчерашното „сутрешно кафе”, което напомни за зимата на 1997 г.

Полицията бе отцепила района до храм-паметника „Александър Невски” и до сградата на Светия синод. Униформени бяха разположени в подлеза на Софийския университет и околните улици, паркингът на НС бе зает от автомобили на жандармерията. „Коридор” от полицаи имаше и по ул. "Раковска" в района на Софийската опера. В тази обстановка парламентарната група на „Атака” се придвижи от централата си но НС и осигури кворума за заседанието.

В същото време под проливния дъжд над София от рано сутринта започнаха да се събират протестиращите граждани, които дадоха на сградата на НС дневната доза витамини/нитрати, замеряйки я с домати и краставици.

Този път обаче полицейската разстановка бе такава, че протестиращите нямаха достъп до задния вход на парламента, откъдето влизат депутатите.

Около 10.00 часа част от демонстрантите тръгнаха в посока „Орлов мост” и за кратко блокираха движението на кръстовището на Софийския университет, но бързо бяха върнати обратно от разположените там полицейски части. След това групата се отправи към Министерския съвет, а пред парламента останаха малко над петдесетина човека.

"Глухи превратаджии"

Снимка: Ладислав Цветков

Протестиращите може да останат нечути – такова впечатление оставят последните коментари от страна на партийни лидери. На фона на растящото социално напрежение и протести, разгърнали се на два фронта в столицата – пред НС сутрин и пред МС вечер, лидерът на „Атака” Волен Сидеров повтори думите си от изнесената в декларация позиция, определяща хората по улиците като „превратаджии” - че протестиращите хулиганстват и участват в "терористични действия" по улиците, докато МВР бездейства.

Протестите коментира и председателят на ДПС Лютви Местан, според когото „ако ние превърнем в нов политически стандарт протест само седмица-две след избирането на всяко ново правителство и обкръжаване на парламента ще бъдат самодостатъчно основание правителства да подават оставка, какво ще стане с държавността в България?”

„Да си представим ситуация, при която се върви към бързи избори, избира се ново българско правителство, 5-6 партии остават извън парламента, защото не са прескочили бариерата, а други партии са недоволни от факта, че не са в управлението. Всяка една от тях би могла да има ресурсите да организира протести, включително и да обкръжи парламента. Означава ли това, че и следващото правителство да си подаде оставката незабавно? Съзнаваме ли, че въвеждаме едни опасни политически стандарти, а демокрацията не търпи двойни стандарти”, допълни още пред медиите Местан.

Зам.-председателят на ПГ на ДПС - Йордан Цонев, от друга страна се опита да обясни излизането си пред протестиращите в сряда. "Излязох от парламента съвсем съзнателно, знаейки какво ще се случи. Това беше моят отговор на скандиранията „мишки сте”. Отидох със съзнанието да говоря с протестиращите. Беше ми отказано. Днес медиите коментират, че не съм пожелал да говоря с протестиращите. Това не е вярно”, заяви депутатът от движението.