Учебните часове у нас да започват по-късно. Тази цел са си поставили от образователното министерство. В момента част от училищата, които са на две смени, започват от 7:30 ч.

Два дни преди първия учебен ден проверихме рано или късно е по-добре да започват часовете според родители, ученици и учители.

Първият час на деветокласничките Йоана и Калина започва в 7:30. Йоана живее наблизо - и сутрин става в 6:30. А Калина пътува с метрото - и се събужда малко преди 6.

Момичетата смятат, че би било по-добре, ако започват училище след 8.

 

Часовете на най-малките в столичното 119. училище пък са от 8:20 ч.  А на прогимназиалния етап  - от 7:30.

„Аз не съм забелязала нарушение в концентрацията на децата - освен ако не са си легнали късно, идват бодри. Ако видя, че са много сънени, пускам нещо, което те обичат да пеят. Определено би било по-трудно, ако часовете започват в 7:30 - там говорим за цял час разлика“, смята Сузана Маданска, преподавател в 119. СУ.

Тя казва, че е добре часовете да започват по-късно, за да се чувстват децата отпочинали. Работи се по този проблем - за целта някои училища се разширяват, за да се осигури едносменен режим на работа.

„Около 10% от училищата все още са на двусменен режим миналата година. Тази година ще са с 21 по-малко, тоест този процент започва да намалява. От миналата година остава тази организация, в която училищата на двусменен режим могат да започват по-рано“, каза министърът на образованието Галин Цоков.

Наша проверка в други страни показва, че в повечето часовете започват малко след 8, но има и по-рано. Най-късно училище започватт децата в Испания - в 9.