Представители на работодателските организации в страната изпратиха отворено писмо до председателя на парламента Цецка Цачева, премиера Бойко Борисов и министъра на вътрешните работи Румяна Бъчварова във връзка с полицейските протести.

Те заявяват, че са силно обезпокоени от вълната от протести - както от начина, по който се извършват те, така и целите им.

Документът е подписан от Асоциацията на индустриалния капитал, Българската стопанска камара, Българската търговско-промишлена палата и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България.

"На практика, това са искания за спиране на всякакви реформи в сектор "Сигурност" и за придържане към сегашното положение на получаване на привилегии и социални придобивки, без да има каквито и да са индикатори, критерии и измерители, доколко въпросните привилегии са заслужени.

Напълно неприемливо е липсата на материално-техническа обезпеченост за дейността на органите на реда да се посочва като аргумент за възпрепятстване на реформата в пенсионното осигуряване. Убедени сме, че превръщането на осигурените по чл.69-70 от КСО в особен вид каста е вредно и за осигурителната система, и за обществото като цяло. Както сме убедени, че заетите в системата на МВР трябва да разполагат с необходимото оборудване, технически и материални средства, за да изпълняват качествено задълженията си", посочват работодателите.

"Обществото няма усещането да са гарантирани сигурността, достойнството и имота на гражданите. Криминалната престъпност във всичките ѝ форми нанася тежки щети, както на икономиката, така и на личния живот на гражданите. В същото време, България е в челото на световната класация по брой полицаи на 100 000 души население, редом със страни като Русия и Алжир, където има несравнимо по-високи нива на терористични заплахи и проблеми с вътрешния ред. Различни източници дават различни данни, но присъствието ни в топ 10 на световните полицейски количествени класации е факт. Нещо повече – липсата на ефективност в сектор "Сигурност" води до това, че индустрията и гражданите издържат още едно МВР под формата на частен охранителен сектор", пише още в отвореното им писмо.

"На фона на нарастващото обществено недоволство от работата на полицията и непропорционално големия брой на заетите в МВР, поведението и претенциите на протестиращите са, меко казано, неуместни", подчертават работодателските организации.

"Дълбоко уважаваме труда на почтените полицаи и си даваме сметка за свързаните с него трудности, стрес и проблеми на съчетаване на професионалния и личния живот. Не можем обаче да не отбележим, че има много други икономически дейности и професии, където отговорността и стресовите ситуации не са по-малки, но работещите съвсем не се ползват от подобен "социален пакет". Никои други трудещи се в България нямат подобни привилегии при пенсиониране, нито подобни "социални пакети" и подобни надбавки за прослужено време. По тези показатели служителите в сектор "Сигурност" могат да бъдат определени като "галеници на обществото", респективно – на властта", се казва в позицията им.

Работодателските организации настояват правителството да започне реформи в сектор "Сигурност", като има предвид че социалните придобивки на служителите от сектора не почиват на никаква реална преценка на база постигнати резултати.

 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement