Първи юни е първият ден без тютюнев дим на обществени места. Пълната забрана за пушене на закрито вече е факт. От полунощ влезе в сила ограничението, което засяга заведения, офиси, детски площадки, футболни игрища. Започнаха и масови проверки.
Забраната се превърна в най-обсъжданата тема в държавата. Тази нощ проверките започнаха в големите градове на страната. Само за няколко часа са проверени около 500 обекта. В София са проверени 225 заведения и са съставени 4 акта. 120 са инспекциите в Пловдив, приключили с два акта, а във Варна е хванат един нарушител от общо проверени над 150 нощни заведения.
Здравният министър Десислава Атанасова каза, че предстоят много проверки по Черноморието, заради летния сезон. Според нея до половин година всички ще свикнат със забраната. Вижте сега първите реакции на клиенти, собственици и управители на заведения от нощната проверка, която направихме със здравната инспекция.
Минути след полунощ инспектори от Столичната здравна инспекция, придружени от полицаи, започнаха проверка в Студентски град. Първото заведения се оказа празно. При втората проверка инспекторите, вместо да влязат директно заедно с полицията, изчакаха управителят пред входа, за да ги покани.
Нарушения не бяха констатирани, въпреки признанието на клиенти пред bTV, че забраната не се е спазвала. „Точно преди да влезе проверката не пушех, но преди това съм пушил. Не съм си гледал часовника, но сигурно съм пушил и след полунощ, не го крия”, казва един от клиентите.
А управителят на заведението си направи шега с проверяващите. „Човекът на вратата реши, че може да се подиграва и си направи цигара от чай и демонстративно я запали и започна да си пуши чаената цигара”, коментира инспекторка от СЗИ.
Едва третият опит на проверяващите даде резултати. На входа на едно от заведенията ясно пише, че вътре се пуши. По масите имаше пепелници, пред клиентите запалаки и цигари. Но нарушители не бяха хванати. Единствено беше написан акт на управителя затова, че не е въвел ясни забрани за пушене.
Инспекторите ще правят проверки ежедневно при удължено работно време, нощни проверки, включително и в почивни и празнични дни.
Преди ден шефът на "Обществено здраве" към здравното министерство Димитър Димитров обяви, че проверяващите нямат правото да изискват лични документи, затова могат да си съдействат с органите на реда.
Строгите ограничения за пушачите бяха въведени по европейски образец преди около две седмици, когато парламентът одобри промените в Закона за здравето. Той налага солени глоби на нарушителите - от 300 до 1000 лева за физическите лица и от 3000 до 10 000 лева за фирмите.
Как ще се отрази забраната на бюджета?
Освен за ресторантьорския и туристическия бизнес и пушачите, разбира се, тази забрана ще се отрази и на търговията и производството на цигари. А от там и на приходите в хазната. Анализът на бранша показва, че в други държави въвеждането на забраната е довела до спад в продажбите на тютюневи изделия между 7 и 15%.
По данни на бранша от този бизнес в бюджета на страната годишно влизат около милиард и половина лева от акциз и данъци. Ако се изпълни най-песимистичната прогноза за 15% спад, то тогава приходите ще намалеят с около 225 млн. лева. Ако се реализира оптимистичният сценарии, тогава дупката в бюджета ще е наполовина по-малка - около 110 млн. лева, твърдят от бранша.
От единствената тютюнева фабрика в България – „Булгартабак” твърдят, че ефектът от забраната за тях ще е по-малък, тъй като 80% от производството на холдинга е за износ. Предстои да видим и как промяната ще се отрази на тютюнопроизводителите, за които това е основен поминък.
Паленето на цигари ще бъде позволено на летищата, но в специални помещения
От днес летище София е зона свободна от цигарен дим. Можете да пушите само на Терминал 1.
На Терминал 2, където е основният пътникопоток, няма обособено място за пушачи и съответно колкото и да ви се пуши, нямате право да палите цигара.
Заради пълната забрана за пушене, някой пътници на летище София се изхитряват и отиват да пушат в... тоалетните. Това, разбира се, е абсолютно забранено и ако ви хванат, ще ви глобят от 300 до 500 лева. Още повече, че на летището все пак има специален салон за пушене.
„Аз не очаквах, че ще има салон за пушачи и затова седях много време навън, защото не знаех, че вътре има салон и се радвам, че има, защото мога да изпуша една цигара на спокойствие,” сподели пушач.
Въпросният салон за пушене е на Терминал 1, където са чартърните полети и нискобюджетните авиокомпании. Този салон е пуснат в експлоатация при пускането на терминала през 2000 година, съответно отговаря на всички изисквания, противопожарни и вентилационни норми.
Една от възможностите за пушачите на новия терминал е да бъдат изградени специални кабини като тези, които сме виждали по големите летища на Запад. Изработват се от плексигласови плоскости, тъй като те са по-леки и по-удароустойчиви от стъклото, съответно и по-безопасни за хората, които са вътре с подходяща климатична инсталация или по-скоро вентилация.
Кабините за пушачи обикновено са с размер два на четири метра и вътре имаш усещането, че все едно си в аквариум. Затова много пушачи се оплакват, че така стават обект на дискриминация. За разлика от пушачите на Терминал 1, които имат цял салон на разположение.