От полунощ започват проверките на районните здравни инспекции за това спазва ли се пълната забрана за пушене на закрити обществени места, която влиза в сила от 1 юни. Повече от 600 проверяващи тръгват на обиколки по заведения, офиси, училищни дворове, детски площадки и т.н., съобщи директорът на "Обществено здраве" в здравното министерство Димитър Димитров.

Броени часове преди ограничението за пушачите да влезе в сила, той все пак подчерта, че инспекторите не са полицаи и няма как да изискват лични документи, но не е изключено в проверките да участват и представители от органите на реда.

„Невъзможно е във всеки един обект, във всеки един момент, или образно казано до всеки нарушител да има контролен орган, ако няма съзнание в обществото, ако няма едно разбиране за смисъла на всичко това, което се прави", допълни Димитров с уточнението, че ще се разчита предимно на добрата воля на пушачите.

По думите на експерта първото, което би трябвало да направи един инспектор при влизане в заведение, в което се пуши, въпреки забраната, е да помоли любезно нарушителите да загасят цигарите. "Тоест няма да се тръгва веднага с идеята за глоба. Ако въпреки това няма ефект, ще се пристъпва към санкции, за които инспекторите ще имат нужда от съдействието на полицията, тъй като нямат право да изискват личните данни", обясни директорът на "Обществено здраве".

Снимка: Ладислав Цветков

Неговото изказване обаче срещна противоречие в думите на Даниела Дариткова, председател на парламентарната здравна комисия. По-рано днес тя заяви пред журналисти, че съгласно законовите разпоредби здравните инспектори могат да изискват лични документи при проверките и при налагане на санкции, а ако срещнат трудности, могат да се обърнат за съдействие към полицията. „Все пак най-важното е да променим мисленето в обществото, на медиите, че законът не е вратичка, която да заобикалят”, посочи Дариткова.

Промяната в Закона за здравето, която „орязва” правата на пристрастените към никотина българи, бе окончателно приета от депутатите преди две седмици. Новият текст включва значително увеличение на глобите за неспазване на забраната - от 300 до 500 лева за първо нарушение от страна на физическите лица и от 500 до 1000 лева за второ нарушение. Санкцията за фирми е съответно от 3000 до 5000 лева и от 5000 до 10 000 лева.

Здравният министър Десислава Атанасова от своя страна използва днешния Световен ден без цигарен дим като повод да призове пушачите да се замислят за ограничаване на навика си още от днес, без да чакат санкцията на закона от утре.