Тютюнопушенето на закрити обществени места бе забранено от 1 юни, след като депутатите приеха на второ четене промени в Закона здравето. С 90 гласа „за”, 9 „против” и 8 „въздържали се” цигари вече няма да се палят в обществени помещения, затворени между 4 стени, под и таван.

Забранява се пушенето в заведения, нощни барове, работни места и офиси. Забраната важи и за училищни дворове, детски площадки, тротоари на детските ясли и градини, площадки за игра, както и по време на събития за деца и ученици, които се провеждат на открито. Забранява се тютюнопушенето на стадиони и спортни обекти, както и на летни кина и театри, когато има спортни и културни прояви. Глобите за нарушителите на закона ще са между 50 и 10 000 лева.

Преди да бъде одобрен законът, в паралмента се проведе дебат на растителна основа. Не стана обаче въпрос за темата с производството на млечни продукти, а за тютюнопушенето и фундаменталния въпрос да бъде ли то забранено на закрити обществени места.

След като вчера депутатът от левицата Любен Корнезов прояви познанията си по орнитология, наричайки себе си „червена птица”, а лидера на РЗС Яне Янев – „безцветна птица”, днес той предложи да бъдат забранени патладжаните. Идеята му не се оказа без резон, след като представи научни факти в защита на тезата си.

„Ако има 100 единици никотин в тютюна, в патладжана те са 120. Тогава дайте да забраним и производството на патладжан и да не го ядем”, призова от парламентарната трибуна Корнезов.

Той приложи и пример от християнските постулати за това как забраните се заобикалят: „Не искам да се връщам много назад, но и този Създателят, който е горе, нали забрани на Адам и Ева да се докосват до райската ябълка”.

В защита на правата и свободите на пушачите, той приложи още медицински и финансови знания. Депутатът от Коалиция за България изтъкна, че няма любител на цигарите, който страда от Паркинсон, а при забрана България ще търпи 230 милиона лева годишни загуби и ще загуби 18 хиляди работни места.

Той заговори и за „новия български ред”: „След промените разделихме народа си на бедни и богати, на сини и червени, сега ги разделяме на пушачи и непушачи”.

Явно думите му не се оказаха разбираеми за управляващите, които настояват законът да бъде приет, тъй като Петър Петров от ГЕРБ попита каква е връзката между тютюнопушенето и фалитите. Според него икономиката съществува със здрава нация.

В неговата защитна позиция застана и съпартийникът му Йордан Андонов, който направи заключението, че тютюнопушенето влияе сериозно върху здравето на човека и може би проблемът на неразбиращите депутати били „увредените им мозъци”.

„Не забелязвам вашият мозък да е по-добър от на останалите”, репликира Ремзи Осман от ДПС.

Лидерът на "Атака" Волен Сидеров пък коментира, че забраната няма да изкорени вредния навик от пушачите, а просто ще ги накара да избягват местата, за които важи забраната.

Независимият Кирил Гумнеров определи забраната като много по-твърда от Хитлеровата, наложена в близкото минало.