Повече от 500 пациенти са проверили здравното си досие онлайн само за ден. Как работи приложението за справки през телефона и продължава ли напливът от желаещи да сверят здравния си статус?

Три са местата, където хората могат да поискат това първоначално влизане в системата. Освен в Здравната инспекция, в Здравната каза и в офисите на „Информационно обслужване“. Остава вариантът и с електронен подпис.

Георги Минчев е един от първите в РЗИ-Пловдив. Свалил е мобилното приложение „Е-Здраве“, подготвен е с лична карта и електронна поща. Влиза в досието си след като служител му дава да сканира QR код.

„Сега вече директно можете да си влизате от „Е-здраве“, вече имате свалено приложението на десктопа си и само трябва да го отворите“, обяснява служител на Георги.

Според пациента, системата има много плюсове и дава възможност за повече контрол.

„По болниците като ходя и искам да знам оттам болнични, всичко и да си го проверя“, казва той.

Над 30 души са минали през Здравната инспекция в Пловдив от за близо 24 часа.

„Много по-лесно е информацията да е качена в телефона, защото може и да се загуби, мисля, че така ще е по-лесно и най-вече ще проследим как се разходват парите от здравните осигуровки, които ние плащаме“, казва Елена Андреева.

„Важно е да се знае, че всеки може да дойде лично на място, не може да се ползва чужд телефон или чужда лична карта“, обяснява Аргир Аргиров, директор на РЗИ-Пловдив.

Здравната инспекция планира да има изнесени пунктове в по-големите градове от областта.

Екипът на bTV също влезе в здравните си досиета онлайн. Това, което ние сверяваме и виждаме, е, че липсва достатъчно информация. Например данни за извършени ваксинации в годините назад.