Античната колекция на Васил Божков е най-голямата частна с над 3000 хиляди експоната.

Според експертите тя е безценна. Включва артефакти, датирани между 4 000 г. преди Христа до 6 век след Новата ера.

Снимка: bTV

Божков притежава най-голямата колекция от ритони в света. Сред най-впечатляващите е сребърен ритон с глава на козел с човешки черти - 4-ти век преди Христа. Сцената на рога изобразява убийството или "Смъртта на Орфей от тракийските жени".

Снимка: bTV

Сред другите уникални артефакти е сребърна ритуална чаша с позлата във формата на глава на овен. Тя от V век пр. Хр. 

Особено ценен е този сребърен кантарос със сцени отново от "Смъртта на Орфей".

Снимка: bTV

На него ясно е изписан надпис с името му на старогръцки.

Частната колекция на Васил Божков е единствената в света, която има 20 ритона. Сред най-ценните експонати са тези с човешка фигура, тъй като се смятат за изключителна рядкост. Събирана е повече от 15 години, разполага с над 3000 предмета. Оттогава за нея, денонощно се грижи професор Веселина Инкова.

Снимка: bTV

„Експонати от благородни метали - злато, сребро, мед и сплави. Касае Бронзова екпоха, първи век преди Христа. Траките. Тези предмети са изключително стойностни в културно отношение, някои от тях са в изключително крехко състояние“, обясни проф. д-р Веселина Инкова, реставратор.

Снимка: bTV

Артефактите се съхраняват в специални витрини и постоянна температура в сградата на „Нове холдинг“, която е и музей, и само един градус промяна може да ги повреди. Реставраторката разказва, че прокуратура и полиция искали да ги съберат в чували. Тя ги спира.

Снимка: bTV

„Не се опакова така предмет. Не се пренася така, най-вече предмет с такава културна стойност, те са безценни. В момента съм изумена, притеснена, с начина, по който е решено да се действа с колекцията. Всяко боравене, да не говоря за транспорт и престой в някакви условия е свързано с риск за опазване. Има строг режим как се борави с културни ценности. Но съм изумена, че прокуратурата не е запозната с тези изисквания“, казва проф. д-р Инкова.

От екипа на бизнесмена коментираха, че всички експонати са законни и имат документи за това. Купени са на търгове. И са собственост на фондация „Тракия“, основа от Васил Божков. Колекцията е излагана музеи в Москва, Брюксел и националаната худежествена галерия.

Бизнесменът имаше мащабен проект - цялата колекция да бъде изложена на едно място. 

Затова преди 3 години Васил Божков купи Телефонната палата, идеята беше сградата да бъде превърната в музей.

Утре се очаква да се направи втори опит - колекцията на Божков да бъде конфискувана от прокуратурата. Оттам  са се свързали с Националния исторически музей, където вероятно ще бъдат преместени експонатите.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement