Лекари, архитекти и родители излязоха на протест срещу начина, по който ще бъде изградена бъдещата национална педиатрична болница. Те се събраха пред Министерството на здравеопазването. Основно недоволството се дължи на факта, че за нова болница ще се използва строеж, започнат преди 40 години.

Според експертите заданието е непълно, а конструктивната експертиза е остаряла. Освен това, по думите им, в сградата отново ще липсват основни звена, което няма да разреши проблема с лутането между различни болници.

Липса на контакт между родителя и болното дете, липса на помещения за игра и учене – всичко това трябва да се промени според хората, които искат за децата болница не от миналото, както са нарекли протеста си.

"Не пожелавам на никой родител да се окаже в ситуация, в която детето му е отделено от него и да може да разчита на 1 час дневно, без да знае какво става с него през останалото време. Родители ходят от една в друга болница, отпращат ги, въобще не се знае къде е спешният кабинет“, обясни Ваня Кънева.

Основните доводи – малки деца, дори бебетата, ще бъдат принудени да останат в болниците сами, ако в новото детско лечебно заведение няма места за родителите, а в заданието те са ограничени.

„За една майка най-важно е да бъде до детето си и то точно, когато е болно или недоносено да бъде до него“, допълни Ваня.

И лекарите смятат, че новата болница няма да отговори на нуждите им.

Основният проблем е, че задание няма, заяви за bTV д-р Бояна Петкова:

„Тоест, така, както ние си представяме едно архитектурно задание, тоест – правиш анализ на нуждите, разбираш какви са ти нуждите и после строиш нещо, което да ги обслужи – такова нещо на практика не съществува. Ние се опитваме клиниките, които има в София в момента и то в не пълен вид просто да ги натъпчем в едно скеле от преди 40 години и то не може да покрие тези нужди.

Липсват много звена – липсва Клиника по ортопедия и травматология, липсва детска имунология, липсва детска психиатрия, липсва Клиника по лъчетерапия и други звена също липсват“, заяви д-р Бояна Петкова.

Инициативата се обърна към властта и обществото с отворено писмо, което до момента е подкрепено от над 11 000 души.

Днес стана ясно, че здравният министър Кирил Ананиве е поканил на среща представители на протестиращите. Там ще присъстват и представители от работната група, която е изработила заданието на проекта, представители на фирмата, изготвила спорната конструктивна експертиза и представители на консорциума, който спечели обществената поръчка.