Фалстарт беляза гласуването за отказа от проектокабинета „Николов“, защото депутатите не събраха кворум. 

Депутатите гласуваха проекторешението мандатът за формиране на правителство на "Има такъв народ" да приключи неуспешно. В гласуването участваха 105 народни представители, а според водещия заседанието Кристиан Вигенин в гласуването трябва да участват точно 121.

"Видяхте какво се случи, след това гласуване нямам представа премиер ли съм, или не съм", коментира лаконично Пламен Николов. 

Парламентарният започна с председателски съвет, на който беше представено проекторешение, с което се констатира, че кандидатът за премиер не приема този мандат.

Решението беше внесено в зала, тогава обаче депутатите от „Има такъв народ“ изненадващо напуснаха залата и отказаха да участват в дебата. Излезе и кандидат-премиерът Пламен Николов, чийто отказ от мандата трябваше да бъде констатиран. Залата напусна и председателят на Народното събрание Ива Митева.

Междувременно Татяна Дончева обвини от парламентарната трибуна, че председателят на парламента Ива Митева не е положила своя подпис под проекторешението за констатация на оттеглянето на Пламен Николов като кандодат-премиер и по този начин то не може да бъде гласувано. По думите ѝ Митева се държи като "болонка на някой сценарист".

Въпреки това проекторешението беше изчетено, но депутатът Росен Желязков от ГЕРБ направи предложение за алтернативно предложение – не да се констатира нежеланието на Пламен Николов да бъде премиер, а да се реши, че Народното събрание не го избира. По думите му това съответства на Конституцията, а другото проекторешение я „дописва“.

Председателстващият заседанието Кристиян Вигенин от БСП заяви, че предложението на Желязков не е редакционна поправка, а коренна промяна на характера на решението, затова не може да се гласува, без да е минало през председателски съвет.

Затова ГЕРБ обаче не гласуваха проекторешението за отказ на Пламен Николов от мандата за премиер. Така след излизането на депутатите от ИТН се стигна до липса на кворум и нова патова ситуация в пленарна зала.

Беше обявена почивка, през която да бъде намерено решение на новия казус на председателски съвет.