Напрежение около решението на парламента да въведе в закон таван върху надценката на три вида хляб - бял, добруджа и типов.

От Сдружението за модерна търговия, които представляват голяма част от търговсикте вериги у нас, настояват президентът да наложи вето върху текстовете, с които ограничават надценката до 15%.

Илия Велинов е работил в търговията и казва, че 15 на сто надценка е достатъчна. Според него цените на хляба са близки, но той търси качество.

„Трябва да е хубав домашен ръчен - както едно време си го знаехме, като те пратят на пазар под мишницата - и половината се изяде“, коментира той.

Други пък мислят, че с таван на надценката хлябът може да поевтинее.

„Ако са си сложили 20-30-40%, като им сложат 15%, ще стане по-евтин“, казват потребители.

В пекарна, която посещава екип на bTV, собствениците отчитат, че след приспадане на производствените разходи за хляба 15-те процента надценка стигат, за да произвеждат качествен продукт. Но все пак очакват новата мярка да има отраженение върху пазара.

“От нас зареждат някои малки био магазинчета хляб с квас, какъвто основно произвеждаме. Предполагам, че тези 15% няма да им действат стимулиращо да зареждат точно тези видове хляб. Не мисля, че ще спрат да купуват от нас, по-скоро тези видове хляб ще спрат да купуват и ще пренасочат към други видове“, коментира Невена Айвазова, собственик на пекарната.

От Сдружението за модерна търговия са категорични, че промените ще доведат до изкривяване на конкуренцията, от което ще пострада крайният потребител.

„Може само да навреди да изчезне един продукт от пазара, да се свие неговото търсене, определени производители да се насочат към друг продукт, да се внася от чужбина“, казва Доника Ризова.

Таванът на надценката трябва да влезе в сила от 1 юли.

Защо това предложение не се подкрепя от големите търговски вериги - темата коментира Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сфружението за модерна търговия. Чуйте мнението му във видеото.