Промените, с които се очаква да се съкратят сроковете за чакане на ТЕЛК решение, бяха приети от Министерския съвет.
Броят на ТЕЛК комисиите трябва да се увеличи близо двойно. Такива трябва да има във всички държавни и общински многопрофилни болници, а в университетските – най-малко по две комисии.
В тях ще трябва да се включат началниците на клиниките в съответната болница или предложени от тях лекари.
Важна промяна е, че експертното решение трябва да се издава в рамките на три месеца от подаването на документите в картотеките, а не три месеца от постъпването на документите в ТЕЛК комисиите, както е в момента.
Самите комисии пък ще се произнасят само по документи – преглед ще се извършва само при определени обстоятелства.
Петя Стоянова чува тежката диагноза лупус eдва на 35 години. Автоимунното заболява слага край на музикалната кариера и мечтите ѝ.
„Отне ми много време, много средства, даже почти всичките ми спестявания, и младостта, и липсата на дете“, разказва жената.
Петя е с 90 % ТЕЛК. При последното преосвидетелтсване чака пет месеца да се яви пред комисията. Надява се промените да сложат край на опашките.
„Аз съм постоянно с маска, защото се страхувам да не се разболея. Сроковете наистина са много големи“, обяснява Петя.
Очакванията са промените да съкратят сроковете за произнасяне. Въпреки това остават опасенията дали ще има достатъчно специалисти.
„Може ръководител на ТЕЛК да взима колкото санитар. Това е човек с две специалности все пак… Затова в телковите комисии повечето хора са пенсионери“, отбелязва Веска Събева от Асоциацията на родителите с деца с епилепсия.
За произнасянето по документи е нужен стандарт, за да не се ощетяват пациентите, казват още засегнатите от промените.
„В епикризите не са описани подробно състоянията на хората. Човек излиза от болницата с епикриза, в която пише много неща, но не и това, за което е дошъл. За него има само кратко описание“, обяснява още Веска Събева.