„От 11 активни дружества под шапката на ДКК, нямат одобрена и съгласувана програма за 2022 г. Не говорим за текущата 2023 г. Дружествата следва да публикуват бизнес програмите си до средата на текущата година. Сблъскахме се с интересни данни. Бизнес програмата на ДКК за 2018 – 2020 г. е представена 2021 г. Същият е и казусът в дъщерните дружества към ДКК“.
Това каза Богдан Богданов, министър на икономиката. Той представи оздравителна програма на публичните предприятия към Министерството на икономиката и индустрията.
„Държавната консолидационна компания управлява капитал от над 1 млрд. лева. В нарушение на закона дружеството нямаше одобрен и приет годишен финансов отчет за 2021 г. и 2022 г. Това беше констатиран проблем от Министерството на финансите, тъй от приемането на финансовия отчет зависи изплащането на дивидента към държавата“.
„Управленските екипи са подменени от служебните кабинети. Над 90% от членовете на бордовете са сменени и с политически представители за периода от октомври 2022 г. до февруари 2023 г. Те са имали възможност да се запознаят с проблемите и да предложат решения“, добави министърът на икономиката.
„600 млн. лева са изхрачени за ремонт на язовири. Голяма част от поръчките за директно възлагани без обявяване на обществена поръчка, без конкурентен принцип“, посочи той, уточнявайки, че сигналите за тях са отпреди две години.
„От тях ние нямаме нито един приет язовир по надлежния ред, с надлежни документи и с констатирани качествено изпълнени ремонти. Дори и предадените 10 язовира са с течове и просмукване през стените“.
„39 милиона лева са разходвани за застраховки. За купуването на два военни дрона са платени 6,5 милиона лева за мониторинг на язовири. Дроновете са платени без обществена поръчка преди 4 години, но все още не са доставени. За изграждането на алтернативния водопровод за Перник са платени 16 млн. лева без обществена поръчка и строителни книжа“, каза още той.
Според него ДКК плаща милиони по лихви по кредити към Българската банка за развитие.
На фона на проблемите заплатите на изпълнителните директори са между 12 и 14 хил. лева месечно, посочи Богданов.
„Оптимизиране на разходите“ и промени
Намаляват възнагражденията на представители на бордовете и изпълнителните директори на предприятията в Държавната консолидационна компания с 50%, обясни министърът на икономиката.
Ще се намалят и членове на бордове. Ще бъдат ограничени представителните разходи. С тях ще разполагат само изпълнителните директори на дружествата, които генерират годишен оборот над 10 млн. лева. Разходът трябва да бъде обоснован. Лимитът на представителните разходи е 5 хил. лева.
Иван Зангочев ще бъде член на борда и изпълнителен директор на Държавната консолидационна компания.
„Пари на ръка и сметка превеждани на изпълнителен директор няма да има. Дружествата ще са независими, министерството не се намесва в работата им“, обясни Богданов.
Ще бъде извършен пълен анализ на всяко дружество в Държавната консолидационна компания до септември месец. Ще бъдат изготвени бизнес програми до 30 ноември.
Ще бъде създадена система за мониторинг и контрол до 30 януари 2024 г. Дългът на ДКК към Българската банка за развитие ще бъде преструктуриран.
Ще бъде организиран конкурс за избор на ръководен екип на Държавната консолидационна компания в рамките на 6 месеца.
Министърът на икономиката отговори на лидера на ГЕРБ Бойко Боросов за „поголовни смени в публичните предприятия“.
Богданов обясни, че сменя ръководството на ДКК заради милиони левове, изхарчени неправомерно в последните 4 години.