Прокуратурата предложи отнемане на лиценза на ЧЕЗ. Това обяви на пресконференция прокурор Георги Камбуров, участвал в проверката на дейността на ДКЕВР за последните 13 месеца.

„По отношение на системните нарушения на отделните ЕРП-та, стигнахме до извода, че трябва да се направи предложение от прокуратурата да бъде открито производство за отнемане на лиценза на ЧЕЗ – двете дружества”, обясни Камбуров.

На фона на проверката е изискан и докладът на Агенцията за държавна финансова инспекция. На база на този доклад, се констатира, че ЧЕЗ системно заобикаля правилата за възлагане на обществени поръчки. Установено е, че при подмяната на електромери дружеството не съставя констативни протоколи за това какво трябва да бъде сменено и какво е сменено.

От ЧЕЗ обаче изпратиха съобщение до медиите, в което категорично отричат да са нарушавали Закона за обществените поръчки. След 8 февруари на дружеството са били съставени 12 акта за установяване на административно нарушение на три физически лица, служители на "ЧЕЗ Разпределение България", и едно наказателно постановление.

По време на изявлението на прокуратурата, подобно направи и председателят в оставка на енергийния регулатор Юлиана Иванова, която потвърди, че ДКЕВР от своя страна решава дали да започне процедура за отнемане на лицензите на ЕРП-тата.

На извънредна пресконференция пък премиерът Бойко Борисов лично обяви, че очаква до края на деня лицензът на ЧЕЗ ще бъде отнет.

Според разпоредбите на ДКЕВР, за всяко просрочване на периода за отчитане на потребената от абонатите електроенергия, санкцията е от 20 000 лева до 1 милион лева. Досега обаче не е отчетено да има санкции от страна на регулатора към което и да е от трите ЕРП-та у нас, е друго заключение на прокурорската група.

Според прокурор Веселин Найденов, комисията е решила, че отчитането на сметките трябва да е в рамките на месец, а не е осъществила достатъчно контрол върху изпълнението на това нейно решение. „Едно от дружествата (Енерго Про) даже не е отразило в общите си условия това решение на комисията”, посочи още Найденов и потвърди, че на места януарските сметки за ток са били засечени едва след 32-40 дни.

Снимка: БГНЕС

От прокуратурата подчертаха още, че няма изградени трайни механизми, които да способстват за ясен и точен контрол на ДКЕВР по отношение на инвестиционните й дейности.

„Другият момент е как българските граждани може да защитят правата си, когато смятат, че са нарушени. Запознахме се с целия механизъм за движение на жалбите. За периода от 13 месеца, който проверяваме, установихме, че са подадени 2038 жалби, до момента имаме произнасяне с решение само на 188, което е по-малко от 9% от подадените жалби, възпрепятстван е пътят на движение на жалбите”, посочи още Найденов.

  • Президентът издава указ за изборите за кмет на Варна
  • Варненци ще избират кмет на 30 юни
  • Бдение в памет на Пламен Горанов в 5 града
  • От юли пада монополът на ЕРП-тата
  • ЕС се намесва, ако България застраши ЧЕЗ
  • Варненци поискаха оставката на общинарите с торба охлюви
  • До два месеца ДКЕВР решава за лиценза на ЧЕЗ
  • Протестиращите от палатковия лагер във Варна обявиха гражданско неподчинение
  • ЧЕЗ отказа да плати обезщетения за токов удар, оправда се с буря
  • ДКЕВР съставила 23 акта на ЕРП-тата, съдът ги отменил