Специализираната прокуратура разпространи част от събраните веществени доказателства по разследването за водната криза в Перник.
Междувременно - обвинението влезе на разпити и в басейноватa дирекция в Благоевград.
Справка за нивото водата в язовир „Студена“ от лятото, утвърдени от Нено Димов графици за ползване и справка за водохващане в полза на ТЕЦ - Перник – това са част от петте документа, огласени от прокуратурата. Разпространени са и два разпита - на директора в екологичното министерство Илияна Тодорова и на бившия шеф на ВиК - Перник - Иван Витанов.
По думите на Тодорова графиците за отпускане на вода минават през три подписа, преди да стигнат до министъра.
„За целия ми период на работа в МОСВ министър Нено Димов никога не е връщал за корекции някои от предложените проектографици“, е казала по време на разпита Илияна Тодорова, директор на Дирекция "Управление на водите" в МОСВ.
Бившият шеф на ВиК - Перник Иван Витанов заявява, че от средата на 2019 година пише писма с предупреждения за състоянието на язовир „Студена“.
„Следващото писмо, което написах, беше през месец октомври. То вече гласеше, че поради ниско ниво на язовира следва да бъде обявен воден режим. Освен до общината, изпратих такова писмо и до областния управител, и до общинския съвет на град Перник. От нито едно от трите места не получих отговор“, е заявил по време на разпита Иван Витанов, бивш управител на ВиК – Перник.
Според данните на прокуратурата Витанов е бил привикан от тогавашния областен управител Ирена Соколова и зам.-кмета на Перник. Двамата изразили недоволство от предложението за воден режим и го попитали: „Представяш ли си какво ще последва?“.
Защитата на Нено Димов днес заяви, че прокуратурата не отговаря на въпроса кой и защо е разрешил отпускането на вода.
„Да се твърди, че има престъпление и безстопанственост в случая е пълен абсурд и несъответно на закона, защото водата, която се твърди, че е предоставена на Стомана Перник и на ТЕЦ-а е заплатена, тоест загуба за държавата няма“, обясни Ина Лулчева, адвокат на Нено Димов.
Междувременно прокурори влязоха в Басейнова дирекция - Благоевград и разпитваха служители.
Стана ясно, че службата е установила шест нарушения във ВиК-Перник, наложени са и две глоби от 4 хиляди лева.