Прокуратурата индиректно обвини протестиращите за виновни в това, че са забавили линейките, които бяха изпратени за пострадалите хора от катастрофата на Цариградско шосе вчера.

В завоалирано написано съобщение държавното обвинение съобщава, че „софийската градска прокуратура е отправила до кмета на Столична община и до Директора на СДВР предложение по реда на надзора за законност, на основание чл.145, ал.1, т.5 и т.6 от Закона за съдебната власт (ЗСВ)”.

Съобщението продължава с информацията, че в рамките на разследването на вчерашния инцидент, при които загина млада жена, а други хора са ранени, „е установено, че автомобилът на „Спешна помощ” е пристигнал на местопроизшествието със закъснение от 12 минути, автомобилът не е бил пропуснат от протестиращите да се движи по бул. „Цариградско шосе” и се е наложило да използва обиколен маршрут”.

„Това попречило на лекарите и служителите в звеното „Спешна помощ” да се отзоват навреме на подадения сигнал на телефон „112”, добавят от прокуратурата.

Как точно хората на Сотир Цацаров са установили това забавяне не се уточнява. Факт е обаче, че шефът на „Бърза помощ” доктор Георги Гелев заяви лично пред bTV, че шествието на протестиращите по „Цариградско шосе” по никакъв начин не е попречило на линейките. Нещо повече – Гелев обясни, че колите на „Бърза помощ” са използвали други маршрути от самото си отправяне към инцидента, а някой от тях са изпратени от други адреси и не са тръгвали от базата на „Сточна гара”.

Веднага след съобщението на прокуратурата се появиха видеа в интернет от предишните дни на протести, в които се вижда как хора от шествието правят път на линейките.

„В 20:25 часа е получен сигналът за катастрофата на бул. "Цариградско шосе". За първите три линейки сме продиктували в 20.26 часа. Първата е пристигнала в 20:30 часа на мястото на инцидента, втората в 20:40, третата е пристигнала в 20:46. Следващите линейки са пристигнали в 20:45 часа и в 20:55 на мястото на инцидента”, добави Гелев.

„6 линейки са били насочени към мястото на инцидента. Нито една от линейките не се е забавила. Снощи чух, че били забавени линейките заради стачката на Орлов мост, това не е вярно”, заяви Гелев.

В съобщението на прокуратурата пише, че в „Законът за събранията, митингите и манифестациите в разпоредбата на чл.11, ал.2, вменява задължения на кмета на общината и Директора на СДВР, чрез свои заповеди да осигурят свободното преминаване на автомобили на специален режим - „Спешна помощ”, „Пожарна и аварийна безопасност” и „Гражданска защита”, реализиращи дейност по опазване живота и здравето на гражданите, през такива мероприятия”.

От държавното обвинение добавят, че в случая това свободното преминаване на автомобилите на специален режим не е направено и прокуратурата трябва да „реализира правомощия по реда на чл.145, ал.1, т.5 и т.6 от ЗСВ, за защита на обществения интерес и правата на гражданите в подобни случаи”.

Цитираният от обвинението член в закона за съдебната власт означава, че прокуратурата има право да следи дали другите институции си изпълняват задълженията.

От съобщението става ясно още, че прокуратурата иска общината и полицията до утре на обяд да й представи писмено становище по случая и заповед, с която да се осигуряват трасета за преминаване на колите на специален режим през протеста.

Юристи обаче коментираха, че действията на прокуратурата са спорни, тъй като протеста няма организатор и това поставя под съмнение позоваването на закона за събранията и митингите.
 

  • Една година от окупацията на Алма Матер
  • На #ДАНСwithme задържани няма, записани са личните данни само на 21 души
  • Оградите пред парламента били незаконни дарения от фирми за МВР (ОБНОВЕНА)
  • Протестиращите с прощална снимка пред парламента
  • Парламентът се освободи от депутатите и от оградата (ОБНОВЕНА)
  • 1 г. протести: Време е за „ДАНСnomore” (СНИМКИ)
  • Една година #ДАНСwithme - акции в цялата страна
  • 333-ия ден на #ДАНСwithme остана неуважен от успелия човек на 33
  • 300 дни протести - Пеевски отново на фокус
  • Младежи на протест срещу увеличените заплати на депутатите