2022 година е най-ранната дата, в която страната ни може да влезе в еврозоната. Това прогнозира в студиото на „Тази сутрин” икономистът проф. Димитър Иванов. По думите му България не е готова за стриктните правила, които банковият съюз ще наложи.
В момента еврозоната се намира в момент на сериозен ремонт и сега не е най-удачно да кандидатстваме за прием, допълни икономистът.
По думите му българското правителство следва своята програма, с която се стреми към присъединяване, но липсва категорична позиция на останалите държавни институции и опозиционни партии, което показва несигурност в мнението им. Гостът подчерта, че не се знае как едно такова присъединяване ще се отрази на България, тъй като ръстовете на растеж на еврозоната са ниски, а разликата между европейската и американската икономика е огромна.
Димитър Иванов уточни, че влизането в еврозоната подлежи на покриване на специални критерии. По думите му България покрива тези критерии, но въпросът се крие в това какви са показателите ни вътре в страната – наблюдава се дълбоко неравенство, най-нисък жизнен стандарт, най-бедната страна в ЕС, слаб икономически растеж.
Той отбеляза, че страните, които кандидатстват за чакалнята, нямат никакво юридическо изискване да станат членки на банковия съюз също, но към нас е предявено такова, за да се направи един допълнителен тест на нашата банкова система. Причината за това е, че еврозоната се страхува за своята стабилност, смята той.
Според Иванов влизането ни в банковия съюз означава, че България ще бъде тествана, за да се види колко е стабилна банковата ни система, но и как ще комуникират основните български банки с ЕЦБ. Това определено ще бъде едно заздравяване на банковата система, допълни той, но България не е готова за тези стриктни правила, които този съюз ще наложи.
По думите му страната ни се нуждае първо да извърши сериозни реформи в редица сектори, преди да се прикрепи към европейската банкова система.
Ако днес България получи зелена светлина от Банковия съюз, то започва период на тестване на българската банкова система, който ще продължи най-малко 12 месеца, след което България може да получи показа за чакалнята ERM2. По думите му 2022 г. е най-ранната възможна дата за навлизането на еврото у нас.
Присъединяването на страната ни към еврозоната ще доведе до предаване изцяло на суверенитета на БНБ в ръцете на ЕЦБ, допълни гостът. Риск за Валутния борд обаче няма, смята той.
Той сподели, че не очаква повишаване на лихвите в България.
Относно китайските инвестиции у нас, Иванов подчерта, че Китай се обръща със сериозни внимание към икономиките на ЕС, но все още у нас липсват сериозни инвестиции проекти, които да получат финансиране, а Китай ще търсят именно това, за да си осигурят възможност да стъпят сериозно в региона.