Без нови клинични пътеки догодина - това е записано в Наредбата за пакета услуги, плащан от Здравната каса. От 2015 г. държавата предприема и нови мерки срещу българите, които не внасят здравни осигуровки. Продажбата на имот или кола ще стане невъзможна без данък "здраве".

Периодът, за който ще трябва да платим дължимото, за да възстановим правата си, ще бъде по-дълъг от сегашните 3 години. В бюджета на Здравната каса за следващата година се предвижда да постъпят над 150 милиона лева повече от тази година само от здравни вноски. Подготвят се законодателни промени, които ще влязат в сила още през следващата година.


Сред тях е и персоналният мениджмът на част от здравната ни вноска. От 1 месец зрението на Иван Велчев прогресивно намалявало. Мъжът страдал от перде в крайно напреднала фаза. Когато постъпил за операция се оказало, че работодателят му не е внасял осигуровки и така мъжът няма право на лечение. Заради спешното му състояние обаче бил приет в болница

Здравната вноска в моменат е 8% и се поделя между работодателят и служителят. Законодателни промени предвиждат огодина здравноосигуреният да разполага с част от личната си вноска и тя да се натрупва в така наречената партида. Вторият етап на промените ще настъпи през 2016 г., когато вноската вероятно ще се увеличи с 2%. Ръстът ще бъде задължителен, но осигуреният сам ще решава как да управлява допълнителната сума.

Голяма част от източването на системата ще се прекрати, тъй като пациентът сам ще вижда къде отиват парите, смята председателят на комисията по здравеопазване в НС ген. Стоян Тонев.

Така Иван, който има нужда от операция и на другото око след години, ще може да използва личната си вноска за купуване на нова леща. От следващата година ще се въведат и допълнителни услуги за децата. Ще се обърне сериозно внимание на недоносените бебета - с нова апаратура и парични стимули за болниците. Това са първи стъпки за преодоляване на кризата за неонатолози у нас.