Българските власти и службите за сигурност нямат систематизирана информация за бежанците и нелегалните имигранти в България, алармира бившият главен секретар на МВР при Иван Костов и експерт по ислямски тероризъм доц. д-р Николай Радулов.
„В бежанските лагери не е много ясно кой живее, правят се някакви тетрадки, обикновено по инициатива на самите хора, настанени там. 3000 души живеят на външни адреси, но това са само тези, които са се заявили”, подчерта Радулов в ефира на предаването „Тази сутрин” по bTV.
По думите му, от тази неяснота произхождат и притесненията на българските граждани в населените места, където властите организират центрове за настаняване на хора, търсещи убежище у нас.
По думите му, около 30 000 са били кандидат-бежанците за България, като около 20 000 са били спрени. „Има сценарий – когато ги няма мъжете, жените и децата се спират много по-трудно. Хвърлят документите и покрай сирийците, които будят симпатия и съжаление, влизат хора от Северна Африка и други части на света”, обясни арабистът в Института за ислямски изследвания Владимир Чуков.
И двамата се отбелязаха, че проблемите в България идват не от бежанците, а от нелегалните имигранти. „Къде са отишли тези близо 260 млн. лв. за бежанците? Това, което виждаме, не може да струва повече от 10 млн. лв.”, категоричен е доц. д-р Николай Радулов.
Той изтъкна още, че въпреки гръмките заявки за построяването на стена по границата с Турция, все още няма проект за съоръжението и не е обявена обществена поръчка.
Случаят „Аладин”
В коментар на случая с нападателя на 20-годишната Виктория Христова – алжиреца Салахедин бин Аладин, който твърди, че е влязъл в България с чужда самоличност, Владимир Чуков обясни, че името, с което се е представил, звучи като Иван Иванов и Петър Петров.
Според арабиста ползването на чуждо име е нормално и е честа практика сред имигрантите в Западна Европа. „Обикновено такива хора имат дела в други държави, после изхвърлят документите си на границата и влизат в България. Има араби доброволци, които ги хващат при диалект и различават сирийците от алжирците, например”, обясни Владимир Чуков.
Той обясни, че проблем в подобни случаи е и реакцията на посолствата на държавите на произход на подобни лица. „Неговото посолство трябва да се намеси, а то не иска, защото е криминално проявено лице”, поясни Чуков.
Стратегия за бъдещето
Според Николай Радулов проблемът с имиграцията у нас е проблем на една бъдеща българска стратегия, която държавата трябва да подготви възможно най-скоро.
Владимир Чуков допълни, че са необходими спешни проекти за социализация на бежанците в страната.