Българският хелзинкски комитет (БХК) разкритикува приетия законопроект за изменение и допълнение на Закона за убежището и бежанците. Според комитета промените са изцяло в разрез с приетите общи и минимални европейски стандарти и нарушават редица други правни стандарти на международното и национално законодателство по защита правата на човека.
БХК повтаря своите категорични възражения срещу създаването на режим на задържане на бежанците, търсещи закрила. Приравняването на уязвима категория към начина, по който са третирани в закона имигрантите с нередовен статут, които подлежат на депортиране от територията на страната, представлява грубо нарушение на поетите от България задължения за приемане и закрила на лица, които бягат за да се спасят от преследване и да защитят своя живот, подчертават от БХК.
Предвиждат се също така ограничаване на свободата на придвижване в определени зони, мерки за неотклонение подобно на мерките в наказателните производства и отказ за своевременно издаване на регистрационни карти, чрез което се нарушава правото на бежанците да използват правата си на здравно осигуряване, социално подпомагане и достъп до образование, иначе признати и гарантирани от закона.
В допълнение, предлаганата мярка за парична гаранция е недопустима, защото по принцип се налага спрямо лица, обвинени в извършване на престъпление.
Особена тревога буди разпоредбата, съгласно която в центрове от затворен тип при условия на задържане могат да бъдат въдворявани и малолетни и непълнолетни деца, търсещи закрила, казват от БХК.
От Комитета призовават правителството да организира широк кръг консултации по законопроекта с неправителствените организации, за да се отстранят посочените нарушения.
Наскоро вътрешният министър Цветлин Йовчев представи антикризисен план със 7 точки за справяне с бежанската криза. Една от тях предвиждаше по границата да бъдат изпратени допълнително 1400 полицаи и да има диференциран подход за разпределяне на чужденците, търсещи закрила,които влизат в страната.