По 2 грама пластмаса годишно се отлага в тялото ни, заради употребата на сол.
Изследване на „Грийпийс” – Азия, показва, че заради замърсяването на световния океан, в 90% от морската сол има такива вещества.
Според изследването, приемайки по 10 грама сол на ден, хората поглъщат приблизително 2000 микро пластмасови частици годишно или 2 грама пластмаса.
Боряна обядва салата и не пести солта. „Аз обичам много солено, всеки ден консумирам сол. Не знаех, че има пластмаса вътре. Надявам се да не е опасно, колкото и да е малко количество”, казва тя.
Експертите са изследвали 39 проби сол от 29 страни и региони от цял свят. Само в 3 от тях не е имало микро частици от пластмаса.
Веднъж попаднала в океана, пластмасата започва да се разлага на все по-малки и по-малки частици. Оттам попада в морски дарове, в рибата и в солта.
В нашия организъм микро пластмаса попада по различен начин, не само чрез солта и чрез рибата. Може да е и чрез козметиката.
Експертите посочват, че в България все още няма никакви регулаторни изисквания за съдържанието на пластмаса в храните.
„Купувайте си ясно обозначена трапезна сол. Консумирайте морска храна, но не прекалявайте – 1 път, максимум 2 пъти в седмицата”, съветва д-р Сергей Иванов.
И докато се изясни дали и колко са вредни микро частиците пластмаса за здравето ни, Боряна и други като нея ще си солят с едно на ум.