Европейският парламент подкрепи почти единодушно забраната за продажба на пластмасови изделия за еднократна употреба. Ограниченията трябва да влязат в сила от 2021 г.

Мерките засягат продукти като прибори за ядене, клечки за уши, цигарени филтри, сламки и бъркалки. Според експерти, подобни изделия представляват около 70% от отпадъците, които замърсяват водните басейни.

„Осем милиарда тона пластмаса са произведени за по-малко от 65 години, шест милиона тона отпадъци – цифрите говорят сами за себе си. Океаните са се превърнали в кошчета за боклук и вече умират”, коментира Федерик Риес.

Снимка: btvnovinite.bg

Всяка година над 10 млн. тона отпадъци попадат в световните морета и океани. Еднократните пластмасови изделия – найлоновите опаковки, бутилки, чаши са сред най-разпространеният вид замърсители, срещани там.

Най-голямо натрупване има в Северния Атлантически океан. Там се счита, че има близо 4 млн. тона боклуци, засягайки площ, два пъти по-голяма от тази на Съединените щати.

На една пластмасова бутилка са ѝ нужни около 500 години, за да се разгради.

Според някои оценки около 80% от замърсителите, намерени в морската среда, идват от дейности на сушата.

Снимка: iStock


Според Брюксел, ограниченията ще открият нови възможности за бизнеса.

„Целта е да бъде създаден пазар и възможности за иновации за алтернативни продукти, които са както за многократна употреба, така и направени от материали, предпазващи околната среда”, посочи Кармену Вела, европейски комисар по околната среда.

Снимка: iStock


Еврокомисията ще започне преговори с държавите-членки. И се надява, че мерките ще бъдат окончателно одобрени на срещата на върха преди изборите за Европейски парламент през май.