Докато депутатите спореха за промените в Изборния кодекс, президентът отговори на въпроса ще наложи ли вето на кодекса така: „Нека се изговорят другите, моите действия са ясни, те ще дойдат”.
Вероятно в следващите дни ще стане ясно какви са те.
Редица партии вече коментираха, че президентско вето върху Изборния кодекс е възможно. Някои призоваха държавния глава да го наложи, а други, че биха го подкрепили, ако го направи.
Двете среднощни заседания на Народното събрание доведоха до драстични промени в изборното законодателство. Най-скандална от тях се оказа вдигането на прага на преференциите, необходими за провеждането на партийните листи.
„За” това вдигане гласуваха депутатите от ГЕБР, ДПС и НФСБ – общо 99 човека.
„Против” бяха 58 депутати от БСП, ВМРО и партия „Воля”.
Реформата означава, че вече, за да се пренареди листата за европейските избори например, ще са необходими 130 хил. гласа.
В малки населени места пък досега са били необходими 2-3 хил. гласа преференции, а сега ще се необходими над 15 хиляди.
Орязването на преференциите при гласуването е грубо посегателство върху гражданските права. Затова защитникът на гражданските свободи Мая Манолова вече пише жалба до Конституционния съд.
„Преференцията вече става абсолютно безсмислена. Това е все едно да имаш право да си купиш хляб, но той да струва 130 хиляди лева. 130 000 гласа са нужни да се размести листата, което няма как да се случи”, каза омбудсманът.
Един от дадените примери вчера беше с район Велико Търново. За да се размести листата, доскоро бяха необходими 2-3 хиляди гласа. След промените ще са нужни над 15 000 гласа. Колкото по-голям е районът, толкова повече гласове трябват.
Орязването на преференцията беше инициатива на ДПС, подкрепена от ГЕРБ. Това даде повод на опозиционни и част от управляващите партии да заподозрат скрита коалиция.
„Всъщност ГЕРБ и ДПС гласуваха заедно срещу отнемането на права и преференциалното гласуване. Този висок праг е недостижим”, каза депутатът от БСП Елена Йончева.
„За съжаление виждаме едно отстъпление у нашите коалиционни партньори от ГЕРБ и НФСБ, които задоволиха мераците на ДПС”, заяви Красимир Богданов от ВМРО.
От ВМРО казаха още, че това не е прецедент в поведението на ГЕРБ. И те, и ДПС обаче имат друго обяснение по темата защо преференцията е орязана.
„Преференциите са нещо хубаво, но е хубаво и партията да може да си реди кадрите, когато влиза в парламента”, посочи Спас Гърневски от ГЕРБ.
„Преференциите са си факт, но орязаха гласуването на българи в чужбина”, беше коментарът на Джейхан Ибрямов от ДПС.
И НФСБ имат свой аргумент защо са гласували с ДПС и ГЕРБ за преференцията: „Отива един бизнесмен, плаща си на партията и го вкарват в листите”, каза Валентин Касабов.
От Мюнхен премиерът Бойко Борисов каза, че изцяло е оставил въпроса с Изборния кодекс в ръцете на партия ГЕРБ в Народното събрание.