Заради драстичното увеличение на цените на застраховка „Гражданска отговорност“ превозвачи заявиха, че ще излязат на протест.

Той трябваше да се състои в София по обед в триъгълника на властта. Превозвачите изразиха съмнение за картелни практики на пазара. Те предупредиха властта, че ако не бъдат чути - готвят национални протести.

От бранша обявиха, че остават в протестна готовност, въпреки че планираният за днес протест временно се отлага.

Превозвачите трябваше да излязат на демонстрация в София с подкрепата на представители на таксиметровия сектор и мотообщността. Причината – рязкото поскъпване на задължителната застраховка през последните години.

Превозвачи: Цените скачат до 7900 евро

От Съюза на международните превозвачи обясниха, че решението протестът да бъде отложен е свързано с клетвата на редовното правителство.

„Уважаваме демократичните процедури и преценихме, че днес не е моментът да го направим. Оставаме обаче в протестна готовност“, заявиха от организацията.

По думите им досега застраховката за един влекач е струвала между 1500 и 1800 евро, а сега най-ниските оферти започват от 2800 евро и достигат до 7900 евро.

Според превозвачите това води до загуба на конкурентоспособност спрямо съседни държави и прави невъзможно калкулирането на разхода в цената на транспортната услуга.

От бранша обявиха, че вече са сезирали председателя на Народното събрание за работата на Комисията за финансов надзор.

Таксиметровият бранш: Удариха ни с 300%

Представители на таксиметровия сектор също заявиха подкрепа за евентуални протестни действия.

„Още през 2024 година нас ни удариха с 300% увеличение на застраховките“, коментира Володя Домашенко от таксиметровия бранш в Пловдив.

По думите му проблемът вече засяга и мотористите, както и собствениците на каравани, при които отпада възможността за разсрочено плащане.

Мотористите: Плащаме за цяла година, а караме по месец

От мотообщността също остават в протестна готовност.

Мотористите се оплакват, че застраховките са поскъпнали рязко, а възможността за разсрочено плащане е премахната.

„Моторите се карат основно за удоволствие. Има мотори, които излизат по 30 дни в годината, а сега сме задължени да плащаме за цяла година“, заяви представителят на мотористите Христо Сотиров.

Искане за сезонна застраховка и мораториум

От мотоорганизациите посочиха, че подкрепят идеята за сезонна „Гражданска отговорност“. Преди дни омбудсманът Велислава Делчева и Комисията за финансов надзор излязоха с предложения в тази посока.

Според мотористите обаче процесът ще отнеме време и затова настояват за временен мораториум върху увеличението на цените.

„Не е редно някой да бъде принуждаван задължително да плаща нещо, без да е ясно как е определена цената“, заяви Емил Матеев от мотоклуб Gentlema“.

Той даде пример с оферти за застраховка на мотор, които от около 110-150 евро преди година сега достигат до 180-190 евро, а в отделни случаи – над 1200 евро.

Протестите остават възможни

От транспортния бранш заявиха, че ще търсят диалог с новото правителство и с транспортния министър още през следващата седмица.

Ако исканията им не бъдат чути, е възможно да се стигне до нов протест и блокади.

„Мотоклубовете в цяла България са в готовност да излязат на протестни действия“, предупредиха от мотообщността.

От Асоциацията на застрахователите отказват коментар по темата.