Парламентът реши да не се приема за виновно извършено деянието, което е осъществено от лице, пострадало от трафик на хора, когато е било принудено да го осъществи. Това стана с приемането на второ четене на промени в Наказателния кодекс.

За приложимостта на това правило се изисква наличието на три кумулативни основания - деянието е извършено от лице, пострадало от трафик на хора; то е било принудено да извърши съответното престъпление; принудата и извършеното престъпление са пряко следствие от това, че лицето е пострадало от трафик на хора.

Когато ги има, престъплението, извършено от пострадалия, не е виновно и за него не може да се търси наказателна отговорност.

Промените съдържат предложения за създаване на нови квалифициращи обстоятелства при престъпленията убийство и телесни повреди за случаите, когато те са извършени с цел отнемане на телесни органи, тъкани, течности или клетки.

Проектът въвежда в законодателството ни Директива 2011/36/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 5 април 2011 г. за предотвратяването и борбата с трафика на хора и защитата на жертвите от него, чийто срок за транспониране е изтекъл на 6 април 2013 година. Директивата надгражда стандартите на Конвенция на Съвета на Европа за борба с трафика на хора, ратифицирана и влязла в сила за България от 1 февруари 2008 година.