Според 78% от българите страната ни е прекалено бедна, за да си позволява да издържа бежанци. Това показват данните от социологическо проучване, проведено от Агенция "Медиана" в периода от 14 до 18 ноември. Изследването е част от инициатива на Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент и беше представено днес в БТА.

Най-разпространените страхове относно бежанския натиск, на който е поставена страната са свързани с нарастване на криминалната престъпност, с бедността, с разпространението на зарази и болести, както и с разбирането, че няма място и условия за настаняване на бежанци, посочи социологът Кольо Колев. По думите му недоверието към институциите също е в основата на страха от търсещите закрила у нас.

Преекспонираният проблем

Колев посочи, че самата бежанска вълна и проблемите с нея са силно медийно и политически преекспонирани. Според проучването на "Медиана", 33% от анкетираните смятат, че не трябва да се допускат бежанци и имигранти в нашата страна, а според една пета всички бежанци и имигранти трябва да бъдат изгонени. "Отношението към бежанците е като към тежко заразно болни или опасни животни", коментира Кольо Колев.

Толерантно мнозинство и агресивно малцинство

Според 42% от българите бежанците не трябва да бъдат допускани да излизат от лагерите. По думите на социолога не става въпрос за ксенофобия, а по-скоро за ужас, паника, която поражда агресия и желание за насилие. Той уточни, че 15% или около 1 млн. пълнолетни българи одобряват нападенията над бежанци и имигранти. По думитему подобни нива на агресивност можем да наблюдаваме и в други европейски страни като Португалия и Холандия.

Голямото мнозинство от хората имат по-различни отношение към бежанците - 65 процента от българите смятат, че трябва да им помогнем и да им осигурим по-нормални условия на живот, каза Кольо Колев. Според него лошото е, че групата на изпитващите страх от бежанците са много. Мнозинството е толерантно, но, когато имаш агресивно малцинство, което бъде изпуснато от контрол, това вещае ексцесии, коментира социологът.

Данните на агенцията сочат още, че бежанският проблем не се разглежда като временно състояние, а като трайно заселване. Засилват се и опасенията и страховете от исляма, но не толкова от традиционния ислям, а по-специално от екстремисткия, терористкия.

Световните решения

Евродепутатът Илияна Йотова отбеляза, че една част от бежанците тръгват за България с ясното съзнание, че искат да стигнат до Западна Европа. Те не свързват бъдещето си с нашата страна, отбеляза тя. Искаме ЕС да увеличи натиска върху Турция за подписване на споразумения за реадмисия, посочи Йотова.

Настояваме и за нова среща на върха, която да е само по темата за бежанците, да се начертае европейската стратегия как да се справим с този проблем, посочи тя. Според Йотова много отдавна България трябваше да начертае своята стратегия по бежанския проблем, за съжаление, тя още не е факт.

  • Еврокомисарят Аврамопулос: Кризата с мигрантите свърши
  • Бежанците, влезли в ЕС през 2015 г. – над 1 млн. души
  • Бъчварова ще настоява за най-високи санкции срещу каналджийството
  • Какво е в дома ти да се настанят изневиделица 50 бежанци
  • България ще бъде "частично изключение" в схемите за разселване на мигрантите в ЕС
  • Полицията задържа още 11 нелегални имигранти в Старозагорско
  • Иранците, избягали от оковите на една безумна власт и сменили вярата си
  • Над 90% от бежанците, получили убежище в България през 2014 г., са сирийци
  • 37 нелегални имигранти бяха заловени на Дунав мост
  • Близо дузина мигранти заловени на влизане у нас