До момента няма доказани грипни вируси, слабо е тяхното разпространение и в Европа. Това заяви проф. Нели Корсун, завеждащ лабораторията „Грип и остри респираторни заболявания“ в Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).

Националната лаборатория изследва пациентски проби, постъпили от цялата страна и въз основа на изследванията се проследява циркулацията на грипните вируси и COVID-19.

„В България първите вируси се доказват обикновено през ноември, а пикът се достига през втората половина на януари или в началото на февруари“, поясни проф. Нели Корсун.

Специалистите са категорични, че октомври е подходящ месец за ваксиниране. Така организмът ще има достатъчно време, за да изгради достатъчно добър имунен отговор.

Главният държавен здравен инспектор – доц. Ангел Кунчев, посочи, че след пандемията от COVID-19 в България се забелязва постоянен ръст на ваксинирането.

„Ние сме с най-добрите показатели в Европа и вероятно ще достигнем тези 23,3% на ваксинираните от рисковата група – хората над 65 г., както и 7% на ваксинираните от цялото население на страната“, поясни доц. Кунчев.

Той напомни, че при една тежка грипна епидемия умират около 2000 души – предимно от усложненията на грипа.

„Ваксините са налице и до края на седмицата всеки един личен лекар ще получи това, което е заявил като количества“, каза още той. Според него хората могат да се ваксинират до края на декември, тъй като циркулацията на вирусите до края на годината ще е незначителна.

„След като имахме два сезона на COVID-19, сега грипът се завърна. Последните две години регистрирахме висока активност на грипа. Към настоящия момент обаче не е възможно да се прогнозира тежеста на този грипен сезон“, добави проф. Нели Корсун.

Началникът на отдел „Надзор на заразни блести“ към Министерство на здравеопазването – д-р Кремена Пармакова, заяви от своя страна, че грипът е коварно заболяване – особено след пандемията от COVID-19. „Смъртността от грип на лицата над 65 г. е по-висока от общата смъртност. За съжаление това заболяване може да отнеме живота и на млад човек“, посочи тя.

Д-р Кремена Пармакова поясни, че снабдяването и прилагането на сезонната безплатна ваксина срещу грип при хората над 65 г. е започнало от 1 октомври и вече са приложени над 15 000 дози от противогрипните ваксини.

Тя съобщи също така, че са поставени около 25 000 дози ваксини срещу пневмококови инфекции от началото на годината.