Ивана показва лицето си за пръв път от началото на декември. Тогава тя беше пребита, подстригана, а лицето ѝ - нарязано от бившия си съпруг и трите му сестри пред очите на двете им деца.
Днес раните са заличени, но страхът остава.
„Това е нещо, което не може да се забрави. Кошмари много сънувам, когато съм сама, също си спомням“, казва жената, станала жертва на брутално насилие.
В началото на декември, докато води децата при баща им, бившият ѝ съпруг я причаква в тъмния вход и я напада. С него са и три от шестте му сестри. Жените хвърлят сол в очите ѝ, режат с ножица косата и лицето ѝ пред погледите на децата.
Мъжът остава под домашен арест, с обвинения за домашно насилие и лека телесна повреда. Въпреки опитите да говорим с него, той отказа коментар.
С Ивана и двете ѝ деца, които стават свидетели на агресията, все още работят психолози.
„Истински казано е страх. Страх ме е да не се повтори всичко отначало“, казва жената.
Пред bTV през декември Ивана разказа, че насилието от бившия ѝ съпруг продължавало с години - побоища, рязане с нож и заплахи с убийство. Решила да го напусне, когато ѝ забранил да води болното им дете на рехабилитация.
След жестокото нападение тя криеше нарязаното си лице и отново призна, че се страхува.
Днес тя казва, че в момент като този, който преживя подкрепата е най-необходима.
„Знаем, че ще се справиш, знаем, че ще продължиш напред, ние сме с теб, не си сама - това го чувах от доста колеги и близки“, споделя Ивана.
За да намалеят случаи като този, държавата обяви борбата срещу домашното насилие за водещ приоритет. На първото заседание днес на Националния съвет за превенция и защита от домашното насилие бяха очертани и някои от проблемите като липса на координация между институциите и достоверна статистика, както и система, в която да се подават данните.
„Ще разгледаме взаимодействие между институциите за бърза и адекватна защита. Ще обсъдим приоритетните дейности за финансиране на проекти за превенция“, каза вицепремиерът Мария Габриел.
Ивана е част от тези 67% от българите, които считат, че са необходими законодателни промени, с които да се увеличи наказанието при случаи на домашно насилие.