Правозащитници изразиха в отворено писмо тревогата си от езика на омраза по време на предизборната кампания. Български хелзинкски комитет (БХК), заедно с ромски организации и преподаватели от СУ са възмутени „от незаконното и недопустимо предизборно лансиране на политически платформи, в които „грижата“ за обществения напредък се артикулира дискриминативно чрез стигматизиране, изключване и унижаване на достойнството на цели обществени групи”.
Авторите на писмото инициираха поредица от срещи във връзка със словото на омразата в предизборната кампания.
На 25 април служебният премиер Марин Райков сподели пред инициативния комитет категоричното си неприемане на словото на омразата. „Ангажимент е на мнозинството да не се разпространяват отвратителните по рода си послания, чрез които отделни партии се домогват до електорални гласове“, заяви той. Марин Райков изрази също готовността си да се обърне към Изборния борд, който в дневния ред на следващото си заседание да гласува обръщение към Прокуратурата и ЦИК да се препятстват и санкционират дискриминативните практики.
Писмото бе получено и от Омбудсмана на Република България г-н Константин Пенчев, както и от ЦИК. И двете институции изразиха готовност за среща при президента Росен Плевнелиев. „Реализирането на подобен форум срещу проявите на нетолерантност ще бъде не само адекватно на моментната ситуация, но може да изиграе и превантивна роля“, се казва в текста на Омбудсмана.
На 30 април предстоят срещи с Главна прокуратура и Съвета за електронни медии. Очаква се отговор на Президента на Република България.