Целият православен свят ликува и споделя вестта за възкресението на Спасителя. В първия ден на Великден всички православни храмове са огласени от празнични богослужения за Възкресение Христово.
Тази сутрин патриарх Неофит оглави Възкресната вечерня в храм "Света Неделя", наричана Второ възкресение. Стотици вярващи чуха евангелските текстове на църковнославянски, български и други езици. Това символизира Божието слово и вестта за Възкресението, които достигат до всички народи по целия свят. Събрахме в хроника събитията и богослуженията от Велика събота до днешния първи ден на Великден.
На Велика събота малко преди 20 часа кацна на летище София правителственият самолет с Благодатния огън. Църковно-държавната делегация, която пренесе Божествения пламък от Йерусалим, беше оглавена от Браницкия епископ Григорий.
В София висшите духовници занесоха Благодатния огън в Синодалната палата. Оттам, минути преди полунощ, с литийно шествие Божествения пламък беше пренесен в храм "Свети Ал. Невски", където вече го очакваше патриарх Неофит.
По традиция богослужението продължи на площада пред патриаршеския храм, където се бяха събрали хиляди вярващи. Преди патриарх Неофит да поздрави всички с "Христос Воскресе", гвардейски оркестър изсвири "Тих, бял Дунав". Неочаквано за хилядното множество в небето блесна заря.
Хилядите вярващи пред храма запалиха свещите си с Благодатния огън и се помолиха молитвите им да се сбъднат.
Днес хиляди вярващи дойдоха и в патриаршеския храм "Свети Александър Невски". Те се поклониха и помолиха за здраве пред иконата "Света Богородица Всецарица". Тя е осветена в Атонския манастир "Ватопед", където се съхранява нейният оригинален образ. Утре, след празничната литургия, иконата ще бъде пренесена в Гигинския манастир "Свети Козма и Дамян", където ще остане за поклонение.
Препълнени храмове посрещнаха и пловдивчани в нощта на Възкресение. Хиляди отидоха на църква, за да се помолят, да присъстват на празничната служба и да отнесат в домовете си частица от светия огън.
Стотици посрещнаха Благодатния огън пред катедралния храм „Св. Успение Богородично" във Варна. Той бе донесен в морската ни столица от Румъния. Празничната служба оглави Варненския и Великопреславски митрополит Йоан. Сред вярващите имаше и доста чужденци, предимно румънци, дошли у нас за празниците.
Стотици старозагорци дойдоха до Катедралния храм "Свети Димитър", за да присъстват на празничното богослужение и да се поздравят с " Христос Воскресе"
Великотърновският митрополит Григорий възвести Христовото Възкресение от патриаршеската църква на Царевец. Звън на храмови камбани и празнична заря предизвестиха факелното шествие от историческия хълм Царевец до Катедралния храм „Рождество Богородично".