Служебното правителство одобри график за изграждането на Националната многопрофилна детска болница в София. Това съобщи по време на брифинг Людмила Петкова, вицепремиер и служебен министър на финансите.

„Графикът включва необходимите дейности и сроковете за изпълнение“, подчерта тя. 

От държавния бюджет са осигурени 100 млн. лв., които са като едно първо финансиране по разчистване на терена, за проектиране и за други дейности.

„С Европейската инвестиционна банка е сключено споразумение и то е за безвъзмездна помощ за осъществяване на консултантски услуги. Те ще бъдат предоставени от белгийски консорциум, избран от банката, който ще изготви три стратегически документа по отношение на структурата, функциите и необходимото оборудване и обзавеждане на болницата“, каза още Петкова. 

Процесът по проектиране се очаква да започне в началото на септември. Това ще стане след обявяването на обществена поръчка. След това – през 2025 г., трябва да започне и строителството на самата болница.

Снимка: Кристина Налбантова

Вицепремиерът и министър на финансите в служебния кабинет „Главчев“ увери, че необходимите средства за изграждане на болницата ще бъдат предвидени в „Бюджет 2025“, както и в средносрочната бюджетна прогноза. Припомняме, че на 1 юни започна разчистването на терена, определен за изграждане на Национална детска болница в столичния район Горна Баня.

Снимка: Кристина Налбантова

В началото на днешното правителствено заседание служебният премиер Димитър Главчев посочи, че „кабинетът полага усилия за съкращаване на сроковете по изграждането на лечебното заведение“. 

Снимка: Кристина Налбантова

„Не имитираме активност, а искаме реални дейности. До последния ден на това служебно правителство ще следим какво се случва по този проект, а той е приоритетен“, каза Главчев.

„Много лошо впечатление ми направи, че изпълнителят на проекта не извършваше дейностите, т.е. когато на високо ниво се взимат решения, това е пример как те могат да бъдат бламирани“, заяви още Главчев.

Днес сградите вече се разрушават. Здравният министър Галя Кондева заяви, че след този случай ще има всекидневен контрол.

Според Обществения съвет за изграждане на Национална детска болница тези два дни не застрашават проекта. Но пред него стоят други проблеми, докато нуждата от детска болница става все по-осезаема.

„Най-големият проблем е непоследователността и липсата на приемственост от власт на власт“, заяви Надежда Рангелова.

Според нея не бива да се съкращават никакви срокове, защото това може да компрометира качеството. „Административните срокове могат да бъдат оптимизирани – да“, поясни обаче тя.

Надежда Рангелова посочи още, че тази детска болница няма да реши всикчки проблеми, но тя трябва да гарантира мигновена реакция, с която да се гарантира спасяването на детския живот.

Над 80% от българите считат, че детските болници и клиники у нас недостатъчни, сочи проучване на „Галъп Интернешънъл“. Сред родителите делът е дори по-висок.