Интересът към ваксините срещу коронавируса се е повишил, но не и за поставяне на първа доза. Масово хората се имунизират с втора бустерна доза.

Болница „Лозенец“ е сред малкото лечебни заведения, където все още лекарите поставят ваксина срещу COVID-19. Сега хората основно се имунизират при личните си лекари и РЗИ-тата.

Горица Ковачева е ваксинирана с три дози. Обмисля да си постави и втори бустер, за да си улесни пътуването. Заради опашките пред кабинета на личния си лекар, ще потърси друг вариант.

Наблюденията на личните лекари са, че през последните 10 дни заболеваемостта се е вдигнала рязко, а интересът към четвъртата доза ваксина расте.

„Месечно след май, докато не се разреши и втория бустер, средно сме ваксинирали не повече от 15-20 души. Отпадането на PCR тестовете затруднява правилната и бърза преценка за поставяне под карантина на пациентите“, казва джипито д-р Деница Даскалова.

Следователно и голяма част от новозаразените остават в зоната на скритата заболеваемост.

И в болница „Лозенец“ отчитат повишен интерес към втората бустерна доза. „През юни нямаше интерес към имунизацията, това беше периодът, в който трябваше да направим ваксинациите, имунизацията трябва да се прави преди вълната, тогава има ефект. Хората да не чакат септември“, казва д-р Мариана Иванова.

Въпреки мутациите на вируса, имунизацията остава най-ефективното средство за превенция обясняват специалистите.

Специалистите казват, че в момента COVID протича с остро начало, симптомите отшумяват бързо, а усложненията се срещат по-рядко.

„В момента допълнително финансиране не получаваме за тази дейност“, заяви д-р Светлин Сталянов, заместник-директор по лечебната дейност на УМБАЛ ''Лозенец''.

На 6 места в Бургаска област се поставят ваксини срещу COVID-19, изнесените пунктове са затворени. От два месеца работи мобилен - ваксинационен кемпер. Интересът обаче е слаб.

„По график седмично се посещава едно населено място, където медицински екип може да ваксинира“, каза Виолета Радева, директор БЧК-Бургас.

Въпреки мутациите на вируса, имунизацията остава най-ефективното средство за превенция - обясняват специалистите.

Заради увеличаването на броя на заразените от Европейската комисия препоръчаха втората бустерна доза на хора над 60-години и на уязвимите, изложени на по-висок риск.