Проливни дъджове наводниха Етрополе. Пострадаха къщи и инфраструктура, а водата е опасна за пиене. Хората се борят с щетите, а синоптиците предупредиха, че опасното време ще продължи до края на седмицата. Рискът от градушки и гръмотевични бури остава.

Едно от най-засегнатите съоръжения в Етрополе е мостът, който е пропаднал от приливната вълна. 

За хората живеещи в засегнатите от пороите къщи нощта е била безсънна. Наводнени са всички приземни помещения. Унищожено е и почти всички от градината им.

Снимка: bTV

„Всичко беше насадено. Пипер имаше, но водата го отнесе“, казва Тинка Савова.

Сигнали за щети има за около 15 къщи.

„Щетите не са малки. На едно място има придошла река, която почти беше достигнала до бордюра и подкопа пътя.“, казва зам.-кметът на Етрополе Росица Христова.

Ние ежегодно извършваме превантивна дейност, почистваме речните корита. Но голяма част идва от участъците извън регулация, които също трябва да се поддържат, но задължението е на държавата - на областните управители“, каза експертът по гражданска защита Борис Стоев.

Пред bTV областният управител заяви, че коритата на реките извън населената част на Етрополе наистина не са почиствани. А причината - през последните години държавата не е отпускала средства за такава дейност.

Снимка: bTV


Разчистването на щетите продължи през целия ден. Хората нямат и качествена питейна вода, тя е мътна и кафява.

Пенка Христова, която се грижи за възрастните си родители, се страхува бедствието да не се повтори - защото не знае как ще се справи втори път.

„Имам човек на кислород в много тежко състояние.  Ако ми се напълни къщата, какво да го правя. Правя си сама диги, ако дойде днеска водата, да не ми влезе наново“, казва Пенка.

Хората в Етрополе се съмняват, че причина за бедствието след пороя може да и незаконна сеч. Оценката на щетите тепърва предстои.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement