Частично бедствено положение в Етрополе. Наводнени са къщи и улици. Подадени са десетки сигнали за отнесени мостове и пътна настилка.
За хората живеещи в засегнатите от наводнението домакинства в Етрополе нощта е била безсънна.
От общината уверяват, че към момента няма риск хората да останат без питейна вода, въпреки щетите.
От ВиК обаче предупреждават към момента тя да не се използва за питейни нужди, тъй като заради наноси и пясък след проливните дъждове тя е с нарушени качества. Водата може да се използва само за битови нужди.
Наводнени са всички приземни помещения.
„Пералнята е пълна с кал. То си личи докъде е била“, обясни Саво Савов.
„Каквото успяхме, вдигнахме нагоре“, добави Тинка Савова.
В градината им е унищожено е почти всичко.
Щети има в около 15 къщи в града. Наводнена е и помпена станция. От общината твърдят, че риск за питейната вода към момента няма.
„Щетите не са малки. На едно място има придошла река, която почти беше достигнала до бордюра и подкопа пътя. Там насипвахме камъни снощи. Има пострадали животни. Частичното бедствено положение остава и днес. Ще установим щетите и ще се надяваме, че няма да има втори такъв порой“, обясни заместник-кметът на Етрополе Росица Христова.
Разчистването продължава.
„Причините основно са рекордните валежи. Обилен проливен дъжд - над 30 литра на квадратен метър и то за два часа. Ние ежегодно извършваме превантивна дейност - почистване котирата. Но голяма част от това, което виждате идва от участъците извън регулация - те също трябва да се поддържат, но задължението е на държавата - на областните управители“, обясни експертът в „Гражданска защита“ Борис Стоев.
Пред bTV областният управител заяви, че коритата на реките извън населената част на Етрополе наистина не са почиствани. А причината - през последните години не е имало средства за такава дейност.