Спешна среща на законодателната и изпълнителната власт заради потопа. Тя бе по инициатива на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, председателя на вътрешната комисия Десислава Атанасова, като и на Делян Пеевски и Йордан Цонев.

След нея стана ясно, че Комисията по бедствия и аварии до 10 дни ще знае колко са пострадалите и какъв е обемът на щетите, които са нанесени, така че да може да обезщетява хората, пострадали при трагедията по Южното Черноморие.

По данни на областните управители над 250 участъка на речни корита имат нужда от допълнително почистване.

„По предварителни оценки има 12 моста, които трябва да бъдат поправени, освен другите щети след бедствието, за около 20 до 30 милиона лева“, каза Асен Василев.

Към момента във фонда за бедствия и аварии свободният ресурс е над 60 млн. лева.

Хората ще могат да кандидатстват за пари от комисията по бедствия и аварии в максимално кратки срокове.

„До няколко дни, не повече от 10, тази комисия да се събере и да разгледа всички предложения да се ускори процесът“, каза зам.-министърът на МВР Стоян Темелакиев.

Идеята е още в следващия бюджет да има отделен фонд за бедствия, който да се ползва в такива случаи. 

По-рано от трибуната БСП поискаха изслушване на премиера публично. И комисия, която да разследва.

„Да поканим премиера и министъра на финансите, защото никой не знае колко пари има във фонда за бедствия и аварии“, посочи Корнелия Нинова.

А от ПП-ДБ признаха, че има сигнали за корупция в община Царево, подавани от техен  общински съветник неколкократно.

Според „Възраждане“ бронетранспортьорите, които даряваме на Украйна, ни лишават от техника за такива случаи и поискаха оставката на министъра на отбраната Тодор Тагарев.

„Трябва да се мобилизираме срещу щетите, не да се искат оставки“, коментира председателят на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова и посочи, че има време за оставки.

На срещата днес е бил изслушан и докладът на кмета на Царево.