Отхвърленото вето на президента за мораториума върху иновативни терапии по Здравната каса през 2018 г. предизвика остри реакции в обществото. Пациенти алармират, че от приемането на целия закон потърпевши ще бъдат и деца.

Позицията на министъра е, че болни няма да пострадат.

Без медикамент

Почти веднага след раждането на Ава родителите ѝ забелязват розово петно под окото. Оказва се хемангион – доброкачествен тумор, който може да доведе и до трайни увреждания. Ава е застрашена да загуби зрението на засегнатото окото. Родителите ѝ правят и невъзможното за намерят лекарство от чужбина.

„Заминах още на другия ден за Германия, купих продукта и го донесох“, разказва майката Ралица Костова.

Снимка: bTV

Така шест месеца и разходи за няколко хиляди лева. Сега Ава е здрава.

Снимка: bTV

За останалите деца със същото заболяване съществува алтернатива у нас – приготвен в аптека медикамент от фармацевти.

„Отговорността изведнъж става изцяло наша – без лекарство, което е стандартизирано и одобрено“, посочва обаче дерматологът доц. Жана Казанджиева.

Снимка: bTV

Засегнати

Мораториумът засяга над 8000 пациенти, които биха се лекували с над 30 иновативни терапии.

Пет от медикаментите са за заболявания, които не се покриват от Здравната каса.

Снимка: bTV

Лекарство за хемангион не е иновативно. Но пациентски организации алармират, че то също ще бъде засегнато от мораториума, но за нови за болниците дейности.

Обяснението – „през 2018 г. това ще бъде нова дейност, която, доколкото разбираме от самия законодателен акт, болниците няма да имат право да сключват договор“, казва д-р Иван Вецев от Националната пациентска организация.

Какво точно е записано в Закона за бюджета на Касата и как ще се отрази на пациентите ще стане ясно, когато бъде обнародван.

„Те взимат в случая Божествена позиция – решават съдбата на хора, които не са в състояние сами да си помогнат“, коментира майката на Ава.